Organizacje płatnicze, banki oraz agenci rozliczeniowi na sfinansowanie projektu przeznaczyć mają ok. 600 mln zł
Jeszcze nie wszystkie szczegóły programu wsparcia obrotu bezgotówkowego zostały ustalone. Wiadomo jednak, że umowa w jego sprawie ma zostać podpisana do końca bieżącego miesiąca, projekt ma ruszyć w lipcu, a fundusz, z którego będzie finansowany, zostanie zasilony w ciągu trzech lat kwotą ok. 600 mln zł. Jak pisze dziś Puls Biznesu, pieniądze wpłacą organizacje płatnicze, banki oraz agenci rozliczeniowi. Najwięcej, bo ponad 300 mln zł, pochodzić ma od Mastercarda i Visy.
Przeczytajcie także: Łódź chce być jak Londyn
Jak informuje gazeta, środki z funduszu będą przeznaczone na sfinansowanie instalacji oraz obsługi terminala płatniczego w firmach, które dotąd nie przyjmowały płatności bezgotówkowych. Nie wiadomo jednak, ile konkretnie będzie wynosiło dofinansowanie oraz jak będzie wyliczane. Pod uwagę brane są trzy różne warianty, np. ryczałt wypłacany za każdy zainstalowany terminal albo opłata stała i bonus dodatkowy, uzależniony od liczby transakcji realizowanych na urządzeniu.
Przeczytajcie także: Raiffeisen Polbank uruchomił program #korzystaj
Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu zainstalowanych może zostać 600 tys. nowych terminali płatniczych. Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ponad pół miliona tych urządzeń. Nowy program może więc w krótkim czasie pozwolić na podwojenie gęstości sieci akceptacji kart na polskim rynku. Aby mógł się powieść, potrzebne będą jednak działania legislacyjne. Ministerstwo Rozwoju wspominało swego czasu, że chce wprowadzić obowiązek instalacji terminala przez wszystkie firmy, które posiadają kasy fiskalne.
Źródło: Puls Biznesu
Fot. Ingenico