Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
W USA fintech będzie miał jeszcze prościej. Regulator planuje nowy rodzaj licencji

Nowa, łatwiejsza procedura ma przyspieszyć rozwój startupów wykorzystujących nowoczesne technologie w świadczeniu usług finansowych

O zamiarze wprowadzenia nowego typu licencji dla przedsiębiorców z branży fintech poinformował w ubiegły piątek przedstawiciel Office of the Comptroller of the Currency, amerykańskiego biura regulującego i nadzorującego pracę wszystkich banków i kas oszczędnościowych w USA.

Jak pisze New York Times, nowa procedura zostanie wprowadzana do porządku prawnego po to, by startupy oferujące produkty bankowe i usługi takie jak depozyty, pożyczki i płatności elektroniczne, mogły szybciej rozwijać swoją działalność w całym kraju. Obecnie na przeszkodzie stoją liczne przepisy stanowe i federalne.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadza Masterpassa

– Zdecydowaliśmy się zrobić krok naprzód i stworzyć specjalne ogólnokrajowe prawa dla przedsiębiorstw z branży fintech. Przede wszystkim dlatego, że wierzymy, że będzie to z korzyścią dla interesu publicznego – powiedział szef OCC, Thomas J. Curry. Dodał, że fintechy mają ogromny potencjał, by zachęcić do korzystania z nowoczesnych usług finansowych tych, którzy dotąd nie są do tego przekonani. Pozostali natomiast zyskują dodatkowe narzędzia pozwalające lepiej kontrolować własne finanse. W wielkim skrócie można powiedzieć, że amerykański nadzór uważa, iż startupy finansowe, jeśli mądrze je kontrolować, będą bezpieczne dla klientów i wzmocnią ich pozycję na rynku tego rodzaju usług.

Przeczytajcie także: HAIZ. Druga oferta bankowa na rynku dla dzieci poniżej 13 lat

Co zrozumiałe, sceptycznie do planów nadzoru podchodzą banki oraz organizacje walczące o prawa konsumentów. Pierwsze obawiają się konkurencji, która teraz nie spełniając wyśrubowanych kryteriów często musi wdrażać swoje projekty we współpracy z bankami. Z kolei federacje konsumentów ostrzegają, że nowe firmy np. udzielające kredytów online, będą miały ułatwione zadanie w unikaniu regulacji ograniczających maksymalne oprocentowanie takich pożyczek.

Problem licencji oraz kosztów nadzoru nad niebankowymi podmiotami świadczącymi usługi finansowe dostrzegany jest także w Polsce. Kilka dni temu prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która zakłada m.in. obniżenie wpłat krajowych instytucji płatniczych dokonywanych przez nie na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego. Mówi się również o konieczności stworzenia tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli środowiska, w którym młode firmy finansowe mogłyby testować swoje usługi bez konieczności występowania o licencje. W przyszłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju organizuje na ten temat warsztaty.

Źródło: New York Times

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies