Z okazji 5-lecia funkcjonowania kwalifikowanego podpisu mSzafir, KIR sprawdził, w jakich dniach i o jakich porach najczęściej podpisywane są dokumenty w formie cyfrowej
Z danych KIR wynika, że najwięcej dokumentów w formie cyfrowej Polacy podpisują po godz. 14. Aktywność użytkowników nie zanika też po godzinie 17. Wielu z nich sięga po e-podpis jeszcze o godz. 22, a liczba dokumentów podpisanych późnym wieczorem jest większa niż o 8 rano. Podpis elektroniczny wykorzystywany jest również w weekendy – najczęściej w sobotnie poranki i niedzielne wieczory. W ciągu tygodnia największa aktywność w tym systemie przypada od wtorku do czwartku, zaś w poniedziałki i piątki dokumenty są podpisywane rzadziej.
Mobilny, kwalifikowany mSzafir zadebiutował na polskim rynku w marcu 2020 r. By uzyskać do niego dostęp, wystarczy zdalne potwierdzenie tożsamości użytkownika poprzez jego bankowość elektroniczną. Do złożenia podpisu nie jest potrzebna karta kryptograficzna ani czytnik. Mobilny kwalifikowany e-podpis można wykupić na rok lub dwa lata. W ofercie KIR dostępna jest też wersja mSzafir do podpisania jednego dokumentu.
Z badania firmy Minds & Roses przeprowadzonego w kwietniu 2024 r. na zlecenie KIR i ZBP wynika, że obecnie już niemal jedna trzecia użytkowników bankowości internetowej lub mobilnej korzysta z podpisu elektronicznego. Według 48 proc. badanych znajduje on zastosowanie przy zawieraniu umów na usługi bankowe. Zdaniem 37 proc. respondentów e-podpis przydaje się do obsługi umów dotyczących usług użyteczności publicznej i telekomunikacyjnych. W odpowiedziach wskazywano również usługi ubezpieczeniowe (36 proc.) oraz umowy na usługi medyczne (32 proc.).
Fot. KIR