Kwartalne analizy cashless.pl pokazują nie tylko zmiany rynkowe, ale przede wszystkim trendy zachodzące w poszczególnych instytucjach finansowych
Serwis cashless.pl zakończył publikację analiz obejmujących IV kw. 2024 r. Prezentujemy dane m.in. o liczbie rachunków, kart i płatności realizowanych przez klientów banków działających w Polsce. Nasi czytelnicy znajdą statystyki dotyczące oddziałów bankowych, bankomatów i wpłatomatów czy transakcji z wykorzystaniem Blika. Unikalność naszych statystyk polega na tym, że ukazują nie tylko zmiany rynkowe, ale przede wszystkim trendy zachodzące w poszczególnych instytucjach finansowych.
Rok 2024 przyniósł wzrost liczby kont osobistych. Na koniec grudnia analizowane przez cashless.pl banki prowadziły 39,2 mln kont osobistych, o ponad milion więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku o ponad milion zwiększyła się też liczba umów na dostęp do bankowości internetowej.
W 2024 r. obserwowaliśmy natomiast spadek liczby kart dodanych do portfeli cyfrowych takich jak Google Pay czy Apple Pay. W dużym stopniu był to efekt "sprzątania" w systemach bankowych, np. w Santanderze liczba kart dodanych do "pay-ów" spadła w IV kw. o blisko 600 tys. Bank zdecydował się bowiem usunąć z portfeli cyfrowych nieaktywne karty.
Zebrane przez nas dane jasno wskazują, że mobilna rewolucja się rozpędza. W 2024 r. liczba mobilnych klientów, a więc korzystających z usług bankowych na urządzeniach mobilnych, zwiększyła się o 2,2 mln. Rośnie też liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. Na koniec 2024 r. było ich ponad 26,5 mln, o prawie 2,8 mln więcej niż na koniec 2023 r. A już prawie 19 mln klientów loguje się do banku wyłącznie przez urządzenia mobilne. W ciągu roku liczba klientów "mobile only" wzrosła o ponad 2,4 mln. W IV kw. 2024 r. klienci ankietowanych przez cashless.pl banków zrealizowali ponad 606 mln przelewów za pomocą urządzeń mobilnych, o ponad 107 mln więcej niż w IV kw. 2023 r.
A skoro mówimy o mobilności, to w naszych zestawieniach nie może zabraknąć statystyk dotyczących Blika, którego popularność stale rośnie. Na koniec 2024 r. liczba aktywnych użytkowników usług oferowanych przez Polski Standard Płatności sięgnęła 17,8 mln. To o ponad 2 mln więcej niż rok wcześniej, choć widać duże różnice w wykorzystaniu Blika przez klientów poszczególnych banków. Np. w ING relacja aktywnych użytkowników Blika do liczby kont osobistych sięga 61,5 proc., mBanku ponad 58 proc., a w Millennium ponad 56 proc., natomiast w Nest Banku, Aliorze czy SGB wynosi ok. 20 proc. Z których usług Blika mogą korzystać klienci poszczególnych banków, znajdziecie w tym poradniku.
W ubiegłym roku wzrosła liczba kart debetowych dla klientów indywidualnych (+4,6 proc.), natomiast rynek kart kredytowych znajduje się w stagnacji. W ciągu roku przybyło zaledwie 8,9 tys. kredytówek, co oznacza wzrost o 0,2 proc. Od pewnego czasu obserwujemy też trend redukowania placówek bankowych. Podobnie było w 2024 r. Analizowane przez cashless.pl banki zamknęły w ubiegłym roku 108 oddziałów własnych. Jednocześnie rosła liczba placówek, w których nie jest prowadzona tradycyjna obsługa kasowa. Na koniec 2024 r. na polskim rynku było 868 takich punktów, o 121 więcej niż na koniec 2023 r.
Poniżej zebraliśmy większość analiz publikowanych w ostatnich tygodniach w serwisie cashless.pl obejmujących dane za IV kw. 2024 r. Na grafikach pokazujemy udział trzech największych graczy w poszczególnych kategoriach oraz link prowadzący do szczegółowych danych.
Więcej: W 2024 r. liczba kont osobistych zwiększyła się o ponad milion
Więcej: W IV kw. 2024 r. przybyło 186 tys. kont oszczędnościowych
Więcej: PKO, Pekao i Santander mają najwięcej umów na dostęp do bankowości internetowej
Więcej: Z bankowości internetowej aktywnie korzysta niespełna połowa uprawnionych klientów
Więcej: W ciągu roku przybyło ponad 2 mln aktywnych blikowiczów. Najwięcej ich jest w PKO BP, mBanku i ING
Więcej: Najwięcej mobilnych klientów obsługują PKO, mBank i Pekao
Więcej: PKO, ING i Pekao. To banki z największą liczbą klientów "mobile only"
Więcej: Ponad 606 mln przelewów mobilnych w IV kw. 2024 r. Najwięcej w ING
Więcej: W IV kw. 2024 r. mniej zbliżeniowych płatności portfelami cyfrowymi. Tylko jeden bank "na plusie"
Więcej: Liderami rynku detalicznych kart kredytowych są PKO BP, Pekao i Santander
Więcej: Duży spadek liczby kart w portfelach cyfrowych. W Santanderze ubyło ich prawie 600 tysięcy
Więcej: Rynek kart debetowych dla firm: w IV kw. przybyło 23 tys. plastików
Więcej: ING Bank Śląski największym wydawcą kart kredytowych dla firm
Więcej: W ubiegłym roku najwięcej oddziałów w Polsce zamknęły banki ING i Credit Agricole
Więcej: W ciągu roku przybyło 121 placówek bankowych bez tradycyjnej obsługi kasowej
Więcej: Pocztowy, PKO i Millennium to banki z największą siecią obsługi klientów
Więcej: PKO, Pekao i banki spółdzielcze zrzeszone w grupie SGB to najwięksi pracodawcy w sektorze bankowym
Więcej: Santander zniknął z listy sieci bankomatowych. Rośnie znaczenie operatorów niezależnych
Więcej: Rynek wpłatomatów w IV kw. 2024 r. Zniknęła sieć Santandera, ale pojawiła nowa
Fot. Maciej Bednarek