Z rejestru wykreślono FeedAI i Jakuba Stolarskiego
Z prowadzonego przez KNF rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku (AISP) wykreślone zostały dwa podmioty. Listę uszczuplono o spółkę FeedAI oraz jednoosobową działalność gospodarczą Jakuba Stolarskiego.
FeedAI licencję AISP uzyskał w październiku 2021 r. Jak wtedy informowaliśmy, zezwolenia na dostęp do rachunków bankowych firma potrzebowała do swojego rozwiązania dla segmentu e-commerce. Budowała bowiem silnik rekomendacyjny, który miałby personalizować oferty dla użytkowników, na podstawie informacji dotyczących historii transakcji na ich kontach. Wygląda jednak na to, że projekt się nie powiódł – nie działa już strona internetowa firmy, a sama spółka zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej.
W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać też o rozwiązaniu tworzonym przez Jakuba Stolarskiego. Mowa o aplikacji do zarządzania wydatkami. Miała ona pozwalać na podglądanie stanu kont i historii transakcji z różnych banków w jednym miejscu, a docelowo także umożliwiać zbiorczą analizę wydatków. Wykreślenie z rejestru AISP zdaje się świadczyć o tym, że i ten projekt nie będzie dalej rozwijany. Zapewne niemałe znaczenie miał tu fakt, że same banki od pewnego czasu udostępniają funkcję agregowania rachunków z różnych instytucji, a co istotne, dzieje się to w zaufanym środowisku aplikacji bankowej i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania.
Przy okazji warto wspomnieć, że w ostatnich miesiącach z listy dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu informacji o rachunku wykreślono także ING Usługi dla Biznesu oraz Ramp Link – w obu przypadkach na wniosek samych zainteresowanych, o czym przeczytać możecie tutaj i tutaj. W rezultacie w rejestrze pozostaje 12 aktywnych podmiotów, m.in. Kontomatik, Transactionlink, Fizen, czy Comarch Finance Connect.
Prowadzona przez KNF lista zawiera podmioty, które chcą oferować usługi oparte na dostępie do danych gromadzonych na kontach bankowych. Tzw. usługa AIS, wraz z usługą PIS (możliwość inicjowania transakcji z rachunków płatniczych klientów), wprowadzona została przez dyrektywę PSD 2, w ramach tzw. open bankingu. Zwykle usługi AIS i PIS są oferowane przez fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Ale żeby świadczyć usługi AIS, nie trzeba mieć KIP-a, tylko uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. Stąd w jego nazwie znalazło się słowo "wyłącznie", odnoszące się do AIS jako jedynej usługi z zakresu open bankingu dostępnej dla podmiotów umieszczonych na liście.