Sondaż pokazał, że to, co nasi rodacy cenią w rozwoju usług płatniczych, to fakt, że daje on dużą swobodę w wyborze, czym można uregulować należność w różnych sytuacjach życiowych
– Badanie pokazuje kierunek zmian, w którym podążają klienci. Zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie liczy się przede wszystkim możliwość wyboru metody płatności, aby każdy mógł zapłacić tak, jak chce. Istotną rolę odgrywa również innowacyjność, szybkość oraz bezpieczeństwo płatności – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, podsumowując wyniki sondażu.
Okazuje się, że już dla 45 proc. ankietowanych jedną z ulubionych metod płatności jest portfel mobilny, umożliwiający korzystanie z takich usług jak Apple Pay czy Google Pay, a niemal co czwarty badany (22 proc. wskazań) preferuje płatność zegarkiem lub opaską.
Wydaje się to bardzo dużo, bo z twardych danych, pochodzących ze statystyk wydawców kart, wynika, że udział płatności mobilnych, takich jak wskazane wyżej, w całości liczby transakcji kartami jest dość wysoki i rośnie, ale wynosi obecnie mniej niż 20 proc. Z tych samych danych, zbieranych przez cashless.pl, wynika też, że do portfeli mobilnych dodana jest mniej więcej co trzecia karta wydana w Polsce. Różnice mogą być jednak rezultatem doboru próby klientów, na której przeprowadzono badanie. Nasze statystyki obejmują wszystkich klientów banków. Natomiast w badaniu Mastercarda wzięto pod uwagę jedynie tych, którzy regularnie korzystają z internetu i są ubankowieni.
Autorzy sondażu wskazują także na dużą rolę tokenizacji w popularyzacji nowoczesnych płatności. Przypomnę, że to rozwiązanie umożliwia zastąpienie numeru karty płatniczej innym ciągiem cyfr, czyli tokenem. Taki ciąg cyfr pozwala na przeprowadzanie transakcji w danym miejscu, z danego urządzenia czy w danym kontekście. Nie można go użyć do płatności gdzie indziej. Dzięki temu ewentualna kradzież tokena nie powoduje zwiększenia ryzyka kradzieży pieniędzy. Tokenizajca umożliwiła wprowadzenie na rynek płatności mobilnych Apple Pay, Google Pay i innych tego typu, a także rozwiązania Click to Pay do płatności w e-commerce.
Ankietowani wskazali, że tokenizacja pozwala na zaoferowanie najszybszych i najwygodniejszych metod płacenia za zakupy, które dodatkowo nie wymagają wpisywania kodu PIN czy logowania się do sklepu. Z raportu Mastercard wynika, że połowa Polaków korzysta ze stokenizowanych płatności podczas zakupów online. Aplikacje mobilne e-sklepów są najpopularniejszym kanałem do wyszukiwania produktów i zakupów online, bo regularnie korzysta z nich 60 proc. ankietowanych, którzy w ten sposób realizują co piąte zamówienie w internecie.
Jednocześnie jednak wskazano, że gotówka pozostaje obecna w życiu Polaków. Najczęściej używamy jej na lokalnych targowiskach czy w warsztatach samochodowych oraz przy regulowaniu należności np. ekipom remontowym. Gotówka znajduje się w portfelach Polaków także na wszelki wypadek, gdyby w miejscu sprzedaży nie było terminala albo nie będzie on działał. Wciąż wskazuje się także na to, że części naszych rodaków posługiwanie się gotówką ułatwia zarządzanie finansami domowymi.