Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Kredytobiorcy pod większą ochroną. Wkrótce nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim

Zmiany w ustawie są efektem obowiązku dostosowania polskiego prawa do unijnych regulacji 

Na drugi kwartał 2025 r. planowane jest wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy dotyczącej kredytów konsumenckich. Ustawa, wprowadzona w życie w maju 2011 r., reguluje zasady udzielania takich kredytów. Jednak w ostatnich latach w Unii Europejskiej wskazywano na konieczność doprecyzowania niektórych przepisów i ujednolicenia ich we wszystkich krajach członkowskich. Potrzeba zmian wynika głównie z transformacji cyfrowej i pojawienia się nowych form kredytów, zwłaszcza udzielanych przez internet. Informacje o nowym kształcie ustawy znalazły się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, zaś za przygotowanie nowelizacji odpowiedziałny jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytajcie także: ING Usługi dla Biznesu usunięte z rejestru AISP. Do wykreślenia doszło na wniosek samej spółki

W wyniku nowelizacji ustawy na kredytodawców zostanie nałożonych więcej obowiązków związanych z przekazywaniem informacji bezpośrednio konsumentom, jak i podawanych w reklamach. Firmy będą musiały ostrzegać o tym, że zaciąganie kredytu wiąże się z kosztami, a informacje na ten temat mają być przedstawiane czytelnie lub wyraźnie słyszalnie. Ponadto treści w reklamie będą musiały być dostosowane do technicznych ograniczeń nośnika wykorzystywanego do reklamy.

W reklamach zabronione będzie sugerowanie, że kredyt poprawi sytuację finansową. Nie będzie też można sugerować kredytobiorcom, że dane o zadłużeniu w bazach danych mają niewielki lub zerowy wpływ na szanse otrzymania kredytu. Ten zapis może więc wyeliminować z rynku reklamy pożyczek typu "kredyt bez BIK".

Z kolei w formularzu informacyjnym, który już od lat kredytobiorcy muszą przekazywać konsumentom, najbardziej istotne informacje na temat kredytu mają pojawić się – o ile to możliwe – na pierwszej stronie. Kredytodawca będzie też musiał w ciągu siedmiu dni przypomnieć klientowi o jego prawie do odstąpienia od umowy.

Przeczytajcie także: Spada liczba rachunków bankowych przenoszonych przez system Ognivo

Ponadto w wypełnianych przez kredytobiorcę formularzach, np. dotyczących wyrażanych zgód, nie będzie można stosować domyślnie zaznaczanych pól.
Do ustawy o kredycie konsumenckim ma być też wprowadzony wyraźny zakaz udzielania kredytu w przypadku negatywnej oceny zdolności kredytowej. Kredytodawcy będą też musieli dokumentować przebieg badania zdolności kredytowej.

Co ważne, w sytuacji gdy ocena zdolności kredytowej dokonywana jest przy wykorzystaniu zautomatyzowanego przetwarzania danych konsumenta, będzie on mógł zażądać od kredytodawcy jasnego i zrozumiałego wyjaśnienia tej oceny. Bank czy inny pożyczkodawca będzie musiał zatem wyjaśnić np. dlaczego nie przyznał kredytu.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies