Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Spada liczba rachunków bankowych przenoszonych przez system Ognivo

W IV kw. 2024 r. przez Ognivo przeniesiono blisko 3,2 tys. rachunków bankowych. To ponad trzy razy mniej niż w tym samym okresie 2023 r.

KIR podał dane dotyczące liczby rachunków bankowych przeniesionych w IV kw. 2024 r. za pośrednictwem Ognivo – systemu, którego jest operatorem. Na taki krok zdecydowało się 3197 osób. Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 r. system Ognivo wykorzystano do migracji nieco ponad 10,5 tys. rachunków. To ponad trzy razy więcej niż w ostatnich trzech miesiącach 2024 r.

Przeczytajcie także: Prezes Poczty Polskiej wyraził zainteresowanie przejęciem automatów paczkowych Orlenu

Jednocześnie na zamknięcie dotychczasowego rachunku w IV kw. 2024 r. zdecydowało się 3166 osób, czyli 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 3 tys. osób (94 proc. wnioskujących o migrację rachunku), zaś zleceń stałych 521 osób, a poleceń zapłaty 401 osób. W całym 2024 r. za pośrednictwem systemu Ognivo przeniesiono 15,2 tys. rachunków. Rok 2023 r. zamknął się liczbą 25,2 tys.

By przenieść rachunek przez Ognivo, należy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. W taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku. Formalności z tym związane załatwia bank, do którego przenoszone są usługi. Ponadto bank może przekazać informację o zmianie rachunku bankowego instytucjom wskazanym we wniosku przez klienta.

Przeczytajcie także: Płatności w 2025 r. Siedem trendów, które mogą decydować o rozwoju usług

W ramach systemu Ognivo działa też Centralna informacja o rachunkach, która pozwala namierzyć "zapomniane konta" lub rachunki należące do zmarłych bliskich. W tym celu w dowolnym banku lub SKOK-u należy złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami (akt zgonu, tytuł prawny do spadku właściciela rachunku). Następnie instytucja, w której złożony został wniosek, wysyła – poprzez Ognivo – pytanie do pozostałych banków. Koszt takiej usługi to 25-40 zł, w zależności od banku.

Z danych KIR wynika, że rośnie popularność tej usługi. W okresie styczeń – październik 2024 r. spadkobiercy wysłali prawie 7 tys. zapytań w sprawie odszukania rachunków bankowych osoby zmarłej. W analogicznym okresie 2023 r. odnotowano 6,8 tys. wniosków, a w całym 2022 r. 4,1 tys. Więcej o Centralnej informacji o rachunkach w artykule: W tym roku 7 tys. osób skorzystało z usługi, pozwalającej namierzyć konta zmarłych. Oto jak to działa i ile kosztuje.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies