Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Już co trzecia karta wydana w Polsce dodana jest do mobilnych portfeli cyfrowych

Największy udział kart dodanych do takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay ma mBank

Przedwczoraj w cashless.pl opublikowaliśmy dane na temat liczby kart dodanych w III kw. 2024 r. do portfeli cyfrowych takich jak Google Pay czy Apple Pay. Wcześniej pokazaliśmy statystyki na temat liczby kart debetowych i kredytowych wydanych klientom indywidualnym przez poszczególne banki w minionym kwartale. Na podstawie tych informacji można obliczyć udział kart dodanych do zbliżeniowych płatności mobilnych. Tę kategorię w naszych kwartalnych analiz prezentujemy po raz pierwszy.

Przeczytajcie także: ING wprowadził debetowe karty bez plastiku, ale na razie tylko dla klientów biznesowych

Liderem zestawienia jest mBank, którego klienci – również w liczbach bezwzględnych – dodali najwięcej kart do portfeli cyfrowych. W III kw. 2024 r. na 4,3 mln kart debetowych i kredytowych mBanku blisko 3,2 mln plastików można było zapłacić za pośrednictwem Google Pay, Apple Pay czy aplikacji w smartwatchach, a zatem w mBanku udział kart w portfelach cyfrowych sięga 73 proc. W II kw. br. wskaźnik ten wyniósł 70,6 proc., a w rok temu 64,5 proc.

Na drugim miejscu znalazł się Nest Bank. Na koniec września br. bank obsługiwał ponad 158 tys. detalicznych kart debetowych (nie ma w ofercie kart kredytowych), z tego prawie 99 tys. dodanych było do portfeli cyfrowych, a więc 62,3 proc. W skali kwartału Nest poprawił wynik o 3,6 pkt proc., zaś w skali roku o 13,4 pkt proc.

W Santanderze, który zamyka podium, udział kart w portfelach cyfrowych wyniósł w III kw. br. 59,5 proc. To aż o 8,2 pkt proc. mniej niż w II kw. 2024 r. W skali kwartału liczba kart dodanych do zbliżeniowych płatności mobilnych spadła o ok. 370 tys., co jest efektem odpięcia przez bank od portfeli cyfrowych nieaktywnych kart.

Przeczytajcie także: Przelewy Euro Express Elixir dostępne w słowackim mBanku

Na ostatnim miejscu zestawienia znalazł się PKO BP. Odsetek kart dodanych do portfeli cyfrowych wyniósł w III kw. 2024 r. 8 proc. Prawdopodobnie jest to wartość zaniżona, ponieważ od 2024 r. bank nie ujawnia danych o liczbie kart w aplikacjach Google Pay czy Apple Pay, prezentuje natomiast aktualne dane na temat wydanych kart debetowych i kredytowych. W efekcie wskaźnik w PKO spada (rośnie liczba kart przy niezmiennej liczbie kart dodanych do portfeli cyfrowych).

W III kw. 2023 r., a więc w okresie, kiedy bank publikował dane, liczba kart debetowych i kredytowych wyniosła blisko 9,3 mln, zaś kart dodanych do portfeli cyfrowych 843 tys. Udział kart w portfelach mobilnych sięgał wówczas 9,2 proc.

Fot. Maciej Bednarek

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies