Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Do "pay"-ów mobilnych dodanych jest już prawie 13 mln kart, ale to mniej niż kwartał wcześniej

III kw. stał pod znakiem sporych zmian w statystykach dotyczących kart dodanych przez klientów banków z Polski do takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay

W III kw. 2024 r. liczba kart dodanych do systemów zbliżeniowych płatności mobilnych takich jak Google Pay czy Apple Pay wyniosła prawie 12,8 mln. To o 345 tys. mniej niż w II kw. br. (-2,6 proc.), ale o 1,2 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (+10,5 proc.).

Przeczytajcie także: Przelewy Euro Express Elixir dostępne w słowackim mBanku

Tak znaczący kwartalny spadek ma dwie przyczyny. Pierwsza, to duża zmiana u dotychczasowego lidera tego zestawienia. Na koniec II kw. 2024 r. Santander raportował, iż jego klienci do portfeli mobilnych dodali 3,4 mln kart, natomiast na koniec III kw. br. było w nich nieco ponad 3 mln plastików, a więc o 370 tys. mniej (-10,9 proc.). Bank wyjaśnia, że to efekt przeprowadzenia akcji odłączenia kart, które w tych portfelach były nieaktywne.

Drugi czynnik to skorygowanie przez Millennium sposobu raportowania danych. Bank wyjaśnia, że zmiana w liczbie kart dodanych do poszczególnych usług zbliżeniowych płatności mobilnych wynika z wycofania od lipca 2024 usługi HCE oraz poprawienia sposobu identyfikacji kart dodanych do poszczególnych usług. W wyniku tych zmian liczba kart dodanych do portfeli mobilnych spadła w skali kwartału o ponad 244 tys. (-21,8 proc.) i o prawie 320 tys. w porównaniu z III kw. 2023 r. (-26,7 proc.).

Przeczytajcie także: Już ponad połowa klientów ING, mBanku i Millennium aktywnie korzysta z Blika

Spadek liczby kart w portfelach mobilnych w Santanderze sprawił, że na pozycję lidera w tym zestawieniu wysunął się mBank. Na koniec III kw. 2024 r. liczba kart dodanych do zbliżeniowych płatności mobilnych w mBanku wyniosła niespełna 3,2 mln, była o ponad 123 tys. wyższa niż w II kw. br. (+4 proc.) i o 466 tys. wyższa w porównaniu z III kw. 2023 r. (+17,2 proc.).

Na drugą pozycję przesunął się wspomniany Santander, zaś na trzecim miejscu znalazł się ING Bank z liczbą ok. 1,5 mln kart w systemach zbliżeniowych płatności mobilnych. To o ponad 56 tys. więcej niż w II kw. tego roku (+3,8 proc.) i o 175 tys. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (+12,8 proc.).

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies