W III kw. 2024 r. użytkownicy Blika zrealizowali 625,5 mln transakcji, o 38 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku
Polski Standard Płatności, operator Blika, zaprezentował dziś wyniki transakcyjne tego systemu płatności w III kw. 2024 r. oraz przedstawił plany rozwoju na najbliższe miesiące. Oto najważniejsze i najciekawsze liczby.
W okresie lipiec – wrzesień br. użytkownicy Blika dokonali w sumie 625,5 mln transakcji, o 38 proc. więcej niż w III kw. 2023 r. Jeśli chodzi o wartość wszystkich operacji, to sięgnęła ona 89,4 mld zł, co oznacza wzrost o 42 proc. w skali roku. Na koniec września br. Blik miał 17,4 mln aktywnych użytkowników, czyli takich, którzy dokonują co najmniej jednej transakcji w miesiącu. W systemie Blik zarejestrowanych było 31,1 mln aplikacji mobilnych. Z informacji zebranych przez cashless.pl wynika, że najwięcej aktywnych użytkowników Blika obsługują PKO (4,3 mln), mBank (2,5 mln) i ING (2,3 mln).
Największy udział w liczbie transakcji (46,2 proc.) odnotowano w e-commerce (w tym płatności odroczonych Blik Płacę później). To mniej niż w III kw. 2023 r., kiedy stanowiły one 50,1 proc. wszystkich operacji. Blik zyskuje natomiast, jesli chodzi o płatności w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych. Udział transakcji Blikiem zbliżeniowym wzrósł z 8,1 proc. w III kw. 2023 r. do 12,7 proc. w III kw. 2024 r.
Płatności Blikiem C stanowią już blisko połowę (48 proc.) operacji Blikiem w sklepowych terminalach. W minionym kwartale użytkownicy zapłacili w ten sposób 79,3 mln razy (wzrost o 114 proc. w porównaniu z III kw. 2023 r.) za zakupy o wartości 3,5 mld zł. Od początku udostępnienia tej usługi (w III kw. 2022 r.) aktywowało ją 3,5 mln użytkowników, którzy zapłacili w ten sposób w 157 krajach.
W III kw. br. użytkownicy Blika wykonali 154 mln przelewów na telefon, o 41 proc. więcej niż w analogicznym kwartale rok temu. PSP podaje, że w systemie zarejestrowanych jest już 17,8 mln numerów telefonów. Rośnie też, choć nieco wolniej, liczba transakcji Blikiem w bankomatach. W III kw. 2024 r. klienci dokonali 18,3 mln wypłat i wpłat, o 12 proc. więcej niż w III kw. ubiegłego roku.
Prezentująca wyniki Monika Król, wiceprezeska PSP, podtrzymała prognozę realizacji 2,5 mld transakcji Blikiem do końca 2024 r. (od stycznia do końca września operator Blika rozliczył ich ok. 1,75 mld). Powiedziała też, że PSP jest w przededniu wdrożenia płatności powtarzalnych Blik w kolejnych bankach. Zatem wnioskować można, że w II kw. 2025 r. będzie to już szeroko dostępna metoda płatności. Obecnie usługa dostępna jest tylko dla klientów ING i Pekao. Dodała też, że PSP kontynuuje ekspansję zagraniczną Blika. Przypomnę, że system dostępny jest już dla klientów słowackiego Tatra banku, a wkrótce korzystać z niego będą mogli klienci słowackiego mBanku. Blik szykuje się też do ekspansji na rynku rumuńskim, na którym uzyskał już wymagane zgody i pracuje nad wdrożeniem Blika z tamtejszymi bankami i agentami rozliczeniowymi.
Fot. Piotr Dziubak