Podejrzani usłyszeli łącznie 224 zarzuty karne, m.in. za kierowanie i udział w grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa internetowe. Przestępcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności
Białostoccy policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 26 osób działających w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych. Pierwsza zajmowała się udostępnianiem cyberprzestępcom z całej Polski infrastruktury informatycznej, która pozwalała na dokonywanie oszustw przez podsyłanie linków do fałszywych ogłoszeń sprzedaży sprzętu elektronicznego.
Oszuści za pośrednictwem popularnych platform kontaktowali się z pokrzywdzonymi, tworzyli fikcyjne ogłoszenia sprzedaży telefonów komórkowych, sprzętu elektronicznego i innych przedmiotów w okazyjnych cenach, a następnie wysyłali spreparowane linki przekierowujące na fałszywe portale sprzedażowe oraz bramki płatnicze i wyłudzali płatności Blik.
Druga rozbita grupa wysyłała wiadomości od rzekomych członków rodziny z prośbą o zapłatę zaległych rachunków. Wyłudzone w ten sposób pieniądze trafiały na konta bankowe założone na "słupy", a następnie były transferowane na inne konta, portfele kryptowalutowe lub wypłacane z bankomatów. Sprawcy wykorzystywali specjalne oprogramowanie umożliwiające prowadzenie kampanii SMS-owej, dzięki której mogli dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy osób w Polsce i za granicą.
Policja uważa, że cyberprzestępcy mogli oszukać kilka tysięcy osób, zaś straty szacowane są w milionach złotych. Podejrzani usłyszeli łącznie 224 zarzuty karne, w tym za kierowanie i udział w grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa internetowe. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Fot. Policja