Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu kwartału liczba zbliżeniowych płatności mobilnych wzrosła o 16 proc., a w ciągu roku o 30 proc.

Liderem zbliżeniowych płatności mobilnych pozostaje mBank. W czołówce Santander i Pekao

W II kw. 2024 r. we wszystkich ankietowanych przez cashless.pl bankach wzrosła liczba bezdotykowych płatności mobilnych. Chodzi m.in. o transakcje realizowane przez Google Pay i Apple Pay. W sumie w II kw. br. klienci dokonali 448 mln takich płatności. To o prawie 62 mln więcej (+16 proc.) niż w I kw. br. i o 104 mln w porównaniu z II kw. 2023 r. (+30,2 proc.).

Przeczytajcie także: Ubezpieczeniowo-lifestyle'owa aplikacja Balcia App trafi do polskich klientów za kilka tygodni

Najwięcej tego typu płatności w II kw. br. zrealizowali klienci mBanku – 151,1 mln, o 23,6 mln więcej niż w okresie styczeń – marzec br. (+18,5 proc.) i o 29,1 mln w porównaniu z II kw. ubiegłego roku (+23,9 proc.). Na drugim miejscu znalazł się Santander Bank z liczbą 92,8 mln zbliżeniowych płatności mobilnych w II kw. br. Bank poprawił wynik o 8,8 mln transakcji w porównaniu z I kw. br. (+10,5 proc.) i o 26 mln (+38,9 proc.) względem analogicznego okresu 2023 r.

Podium zaś zamyka Bank Pekao. Jego klienci w II kw. br. zapłacili zbliżeniowo 80,5 mln razy. To o 13,6 mln płatności więcej w skali kwartału (+20,3 proc.) i 19,9 mln w skali roku (+32,8 proc.).

Przeczytajcie także: BPS wdrożył nowy system centralny

Choć mniejszym bankom pod względem liczby zbliżeniowych płatności mobilnych bardzo daleko do wyników osiągniętych przez liderów zestawiania, to właśnie one mogą pochwalić się największą dynamiką wzrostu liczby transakcji. Np. w Banku Pocztowym ich liczba wzrosła z 1,1 mln w I kw. br. do 1,4 mln w II kw. br., a więc o 27,3 proc. Nest Bank poprawił wynik w skali kwartału o 23,1 proc.

Wzrosty w skali roku w mniejszych bankach są jeszcze bardziej imponujące. Np. w SGB liczba mobilnych płatności zbliżeniowych wzrosła w II kw. 2024 r. o 67,5 proc. w porównaniu z II kw. ubiegłego roku, zaś w Banku Pocztowym o 40 proc., a w Nest Banku o 39 proc.

Danych za II kw. 2024 r. nie podały banki Credit Agricole i BOŚ, a PKO BP w ogóle nie ujawnia tych statystyk.

Fot. Maciej Bednarek/Pixabay

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies