Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kurczy się sieć oddziałów własnych banków. W II kw. br. najwięcej placówek zlikwidował ING

Najwięcej oddziałów własnych mają banki PKO BP, Pekao, BNP Paribas i Millennium 

W II kw. banki ankietowane przez cashless.pl miały blisko 3,4 tys. oddziałów własnych. To o 32 placówki mniej niż w I kw. br. i o 141 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Największą siecią placówek własnych – 945 – zarządza PKO BP. W porównaniu z I kw. 2024 r. ich liczba się nie zmieniała, ale w ciągu roku spadła o 14. Drugi w zestawieniu jest Bank Pekao z 481 punktami obsługi. W ciągu kwartału liczba placówek z logo żubra spadła o 6, a w ciągu roku o 25. Na trzecim i czwartym miejscu uplasowały się BNP Paribas i Millennium, które mają po ok. 350 oddziałów własnych.

Przeczytajcie także:  Na stronie Revoluta pojawiły się informacje o płatnościach Blik

We wszystkich ankietowanych przez nas bankach w II kw. br. liczba placówek własnych spadła albo nie zmieniła się względem końca I kw. Największy kwartalny spadek odnotował ING – o 17 placówek, zaś w ciągu roku najwięcej oddziałów zlikwidowały banki BNP Paribas (32), ING (30) i Pekao (25).

Kurczenie się liczby placówek własnych banków to już trwały trend. Warto jednak pamiętać, że sieć własną uzupełniają placówki partnerskie. Banki inwestują też w punkty o ograniczonej funkcjonalności, np. wyspy w galeriach handlowych. Np. Bank Pekao na koniec II kw. 2024 r. miał 91 placówek partnerskich, ING Bank 54 punkty ING Express, a Millennium 237 placówek franczyzowych i 27 stanowisk Millennium Mini. Z kolei klienci Banku Pocztowego – oprócz 137 oddziałów własnych – mają do dyspozycji ok. 4,6 tys. placówek Poczty Polskiej, choć trzeba pamiętać, że na poczcie obsługa usług finansowych realizowana jest w ograniczonym zakresie.

Przeczytajcie także:  PKO, Pekao i Santander to liderzy polskiego rynku kart kredytowych

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego podaje, że banki działające w Polsce (w tym spółdzielcze) miały na koniec czerwca 2024 r. blisko 4,9 tys. oddziałów i ok. 2,3 tys. filii, ekspozytur i innych placówek obsługi klienta, czyli łącznie 7,2 tys. To o 158 punktów obsługi mniej niż na koniec czerwca 2023 r.

 

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies