Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
PKO, Pekao i Santander to liderzy polskiego rynku kart kredytowych

Rynek kart kredytowych w Polsce znajduje się jednak w długotrwałej stagnacji

Na koniec II kw. 2024 r. ankietowane przez cashless.pl banki miały w swoich portfelach blisko 4,6 mln kart kredytowych wydanych klientom indywidualnym. W porównaniu z I kw. 2024 r. to wzrost o 20,1 tys. kart (+0,4 proc.), ale w ciągu roku karciany rynek skurczył się o 51,7 tys. kredytówek (–1,1 proc.).

Przeczytajcie także: Już prawie 25 mln użytkowników bankowych aplikacji mobilnych

Najwięcej kart kredytowych – prawie 910 tys. – ma PKO BP. Bank podaje jednak dane uwzględniające także karty wysłane klientom, ale jeszcze nieaktywowane. W porównaniu z I kw. 2024 r. zwiększył liczbę kart o 3,6 tys., ale bilans roczny jest ujemny. W II kw. 2023 r. bank miał o 10,7 tys. kart więcej.

Drugi w zestawieniu jest Bank Pekao z liczbą 646 tys. kredytówek na koniec czerwca 2024 r. To o 7,9 tys. więcej (+1,2 proc.) w porównaniu z I kw. br. i o 24,7 tys. (+4 proc.) niż w tym samym czasie rok wcześniej. Niewiele mniej, bo 632 tys. kart kredytowych obsługiwał Santander. W ciągu kwartału bank powiększył "stan posiadania" o 4 tys., ale w porównaniu z czerwcem 2023 r. stracił 200 kredytówek.

Zestawienie nie oddaje pełnego obrazu rynku kart kredytowych w Polsce. Informacji o liczbie kart nie ujawnia np. Citi Handlowy, który specjalizuje się m.in. w tych produktach.

Przeczytajcie także: ING zmienia tabelę opłat dla firm. Za niektóre przelewy trzeba będzie płacić

W tym tygodniu dane o sprzedaży kredytów podało Biuro Informacji Kredytowej. Wynika z nich, że w sierpniu 2024 r. banki i SKOK-i wydały w ujęciu liczbowym o 2,9 proc. kart kredytowych mniej w porównaniu z sierpniem 2023 r. Natomiast wartość limitów przyznanych na kartach była wyższa o 11,6 proc. względem sierpnia ubiegłego roku. Więcej o sytuacji na rynku kredytowym przeczytacie w analizie cashless.pl: Karty kredytowe wychodzą ze sprzedażowego dołka? Banki wydają ponad 50 tys. plastików miesięcznie.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies