Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jak płacić telefonem za zakupy?

Płatności bezgotówkowe są niezwykle wygodne, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób rezygnuje z gotówki. Dodatkowo, aby zapłacić za zakupy nie musisz mieć nawet portfela z kartą płatniczą – wystarczy Twój smartfon. Dowiedz się, jak płacić telefonem za zakupy szybko i wygodnie!

Liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce stale rośnie. W I kwartale 2024 roku Polacy zapłacili zbliżeniowo, przy użyciu urządzeń mobilnych, ponad 385 mln razy – czyli ponad 100 mln transakcji więcej, niż w analogicznym okresie 2023 roku.[1] To pokazuje, jak wyraźnie rośnie zaufanie do płatności bezgotówkowych, w tym także możliwości płatności NFC telefonem. 

Czy Twój smartfon umożliwia płatności zbliżeniowe?

Zanim zaczniemy, sprawdźmy, czy Twój smartfon daje Ci możliwość płatności zbliżeniowej. W tym aspekcie istotne są trzy kryteria:

  • moduł NFC do łączności bezprzewodowej,
  • aplikacja płatnicza,
  • odpowiednia wersja oprogramowania smartfona.

Na początek warto wyjaśnić, czym jest NFC. Otóż Near Field Communication to system łączności bezprzewodowej, który najłatwiej porównać do technologii Bluetooth. Pierwsza różnica polega na tym, że NFC łączy urządzenia znacznie szybciej niż Bluetooth paruje np. słuchawki z telefonem. Druga dotyczy zasięgu. Urządzenia połączone przez Bluetooth mogą współpracować nawet na kilkanaście metrów, natomiast NFC efektywnie działa na odległość kilku centymetrów. W przypadku płatności zbliżeniowych to atut, gdyż uniemożliwia łączność inną niż parowanie telefonu z terminalem płatniczym. Moduł NFC to standardowe wyposażenie większości dostępnych na rynku smartfonów, ale pamiętaj, żeby funkcja ta była aktywna w Twoim telefonie. Włączanie lub wyłączanie NFC możliwe jest w ustawieniach smartfona.

Wśród aplikacji mobilnych znajdziesz wiele takich, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Może to być aplikacja banku, w której istnieje możliwość podpięcia karty debetowej albo aplikacja dedykowana do płacenia telefonem taka jak Apple Pay lub Google Pay. Za ich pośrednictwem możesz dodać różnego rodzaju karty, jak np. kartę debetową czy kredytową. Do Google Pay możesz dodać także wirtualne karty takie jak Wonga Pay. W ramach Wonga Pay możesz korzystać z rachunku płatniczego z limitem odnawialnym, dzięki któremu zarówno za codzienne zakupy, jak i za transakcje online zapłacisz dopiero później. Jest to system zbliżony do popularnego modelu BNPL („Buy now, pay later”, czyli „kup teraz, zapłać później”), który umożliwia robienie codziennych zakupów z odroczoną płatnością. Aby z tego skorzystać wystarczy smartfon z NFC i systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 lub wyższej.

Jak płacić telefonem – krok po kroku

Przejdźmy do praktyki. Jeśli masz aktywne NFC oraz odpowiednią aplikację z podpiętą kartą płatniczą, możesz ruszać na zakupy. Co musisz zrobić, żeby terminal przyjął płatność? W pierwszej kolejności należy odblokować smartfon. Praktycznie wszystkie aplikacje do płatności zbliżeniowych umożliwiają realizację transakcji tylko w przypadku, kiedy smartfon jest odblokowany.

Drugi krok to otwarcie aplikacji płatniczej. Czasami będzie to wymagać logowania. Szybkim i prostym sposobem jest skorzystanie z logowania biometrycznego, jeśli Twój smartfon posiada taką funkcję. Możesz też skorzystać z krótkiego kodu PIN. Kiedy aplikacja jest uruchomiona, wystarczy zbliżyć smartfon do terminala. Kiedy płatność zostanie zrealizowana, oba urządzenia wyświetlą odpowiednie potwierdzenia. Na koniec pamiętaj o wyłączeniu aplikacji i zablokowaniu telefonu, aby zablokować możliwość wykonania kolejnych płatności.

Teraz wiesz już, jak płacić telefonem za zakupy stacjonarne. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, a jednocześnie bezpieczne, ponieważ wirtualna karta jest znacznie skuteczniej chroniona, niż fizyczna, którą nosisz w portfelu.

Artykuł sponsorowany.

To nie jest oferta. Przyznanie kredytu zależy od zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki określają: Umowa Wonga Pay, Regulaminy Aplikacji Mobilnej Wonga Pay i Obsługi Kart Planet Pay oraz TOiP dostępne na: www.wongapay.pl/dokumenty. Kredytodawcą oraz dostawcą usług płatniczych jest Wonga.pl sp. z o.o. Wydawcą karty płatniczej jest Planet Pay sp. z o.o.

[1] https://www.cashless.pl/15476-apple-pay-google-pay-liczba-platnosci-1-kw-2024
 

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies