Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Kryptowaluty w Polsce: tej rewolucji nic nie zatrzyma

Liczby nie kłamią: za cztery lata już co czwarty dorosły Polak będzie miał w portfelu kryptowaluty. W rozwoju rynku krypto nad Wisłą pomóc ma nie tylko obecność globalnych gigantów tej branży, ale i szerszy dostęp do kryptowalut oraz coraz bardziej przejrzyste regulacje w tym obszarze

Płatności kryptowalutami to już nie lokalna ciekawostka, a globalny trend: cyfrowe waluty są obecnie najszybciej rozwijającą się metodą płatności na świecie. Według prognoz na koniec 2026 r. liczba posiadaczy kryptowalut przebije poziom 1 mld ludzi na całym świecie.

 – Już teraz ponad 600 mln osób na świecie, w tym 12 proc. Polaków w wieku produkcyjnym, posiada aktywa cyfrowe – podkreśla Max Krupyshev, dyrektor generalny CryptoProcessing.com by CoinsPaid. To platforma, która pozwala polskim firmom z różnych branż przyjmować kryptowaluty w zamian za swoje towary i usługi oraz płynnie, łatwo, szybko i bezpiecznie wymieniać je na jedną z kilkudziesięciu walut tradycyjnych.

Przewidywania analityków mówią o tym, że w 2024 r. przychody z rynku kryptowalut w Polsce mogą osiągnąć niemal 530 mln dolarów. Taka kwota jest na tyle znacząca, że przyciągnęła uwagę największych globalnych firm działających w obszarze kryptowalut, które zajmują się przechowywaniem, handlem i zabezpieczaniem tokenów, ich wymianą na tradycyjne pieniądze, a także oferują zdecentralizowane finanse (DeFi) oraz tokeny kolekcjonerskie (NFT). Dodatkowo, według prognoz firm kryptowalutowych, liczba użytkowników kryptowalut w Polsce ma zwiększyć się do 7,9 mln w ciągu najbliższych czterech lat, co oznacza co najmniej trzykrotny wzrost w porównaniu ze stanem obecnym.

W Polsce kryptowaluty są legalne i mogą być wykorzystywane zarówno jako środek płatniczy, jak i środek przechowywania wartości. Nie są jednak uznawane za oficjalną walutę ani nie podlegają regulacjom banku centralnego Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie od listopada 2021 r. kryptowaluty stały się w Polsce sektorem częściowo regulowanym – każda firma zajmująca się obrotem lub pośredniczeniem w wymianie walut wirtualnych musi uzyskać wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Izbę Administracji Skarbowej. Kolejne regulacje zwiększające bezpieczeństwo i stabilność rynku kryptowalut w Polsce są już w drodze. Do końca 2024 r. Polska planuje przyjąć komplet nowych europejskich przepisów dotyczących sfery kryptowalut, znanych jako MiCA (Markets in Crypto-Assets). Cel tych regulacji jest jasny – mają one chronić konsumentów, zwiększyć przejrzystość na giełdach kryptowalut oraz zwalczać pranie brudnych pieniędzy.

 – To krok w dobrą stronę, wprowadzający nowy poziom zaufania i możliwości na rynku – podkreśla Max Krupyshev, dyrektor generalny CryptoProcessing.com by CoinsPaid.

Już teraz, wobec dużej liczby użytkowników oraz otwartości Polaków na innowacje, na polskim rynku działa kilkanaście poważanych w świecie firm z sektora kryptowalut. To nie tylko prowadząca ofensywę rynkową Zondacrypto, ale również giełdy – jak Binance i Coinbase – czy też zyskujący na popularności Bitget Wallet, z których każdego tygodnia korzystają tysiące Polaków. W gronie dostawców usług związanych z aktywami krypto jest również CryptoProcessing.com by CoinsPaid, mający ambicję stać się najpopularniejszym rozwiązaniem płatniczym w obszarze kryptowalut m.in. dla rynku e-commerce w Polsce. W 2024 r. firma przetwarza średnio ponad 700 mln euro w kryptowalutach miesięcznie, obsługując setki klientów na całym świecie. 

Na czym opierają się tak ambitne cele i prognozy dla polskich uczestników rynku kryptowalut? Chodzi nie tylko o wygodę, szybkość i bezpieczeństwo korzystania z kryptowalut, ale także – zwłaszcza w przypadku handlowców – o znaczne oszczędności na kosztach transakcyjnych, sięgające nawet 75 proc. obecnych opłat. Skokowy wzrost liczby osób płacących kryptowalutami w Polsce ma być także efektem pełnego wdrożenia wspomnianej już dyrektywy MiCA. Jej skuteczne egzekwowanie oznaczać będzie zupełnie nowy poziom ochrony prawnej, jakości i gwarancji dla użytkowników cyfrowych walut nad Wisłą. A co za tym idzie – nałoży wysokie wymagania na firmy kryptowalutowe i doprowadzi do wzrostu bezpieczeństwa na rynku oraz zaufania użytkowników wobec branży, będącej pod ścisłym nadzorem lokalnego „policjanta” – Komisji Nadzoru Finansowego. 

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies