Już tylko 30 proc. ankietowanych twierdzi, że nie korzysta z szybkich przelewów na numer telefonu
KIR oraz Związek Banków Polskich przyjrzały się preferencjom Polaków w zakresie korzystania z przelewów natychmiastowych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez te instytucje, 32 proc. respondentów uważa, że takie przelewy powinny być standardem i powinny być stosowane w każdej sytuacji.
Zapytani o konteksty, w których najbardziej przydaje się możliwość wykonania przelewu natychmiastowego, najczęściej wskazywali na potrzebę pewności, że przelew wpłynie na konto drugiej osoby od razu (47 proc. ankietowanych, o 5 p. proc. więcej niż rok wcześniej), regulowanie rachunków na ostatnią chwilę, np. za prąd, gaz (26 proc.), a także sytuacje, w których do wykonania jest transakcja na dużą kwotę, np. zakup samochodu, a płatnik nie chce mieć przy sobie takiej ilości gotówki (również 26 proc.).
W danych ZBP i KIR-u widoczna jest też rosnąca popularność szybkich przelewów na telefon. Jeszcze w 2022 r. 44 proc. ankietowanych twierdziło, że nie korzysta z przelewów natychmiastowych na numer telefonu, w najnowszym badaniu ten odsetek wyniósł zaś 30 proc. Kiedy respondenci decydują się na skorzystanie z tego rodzaju przelewu? Najczęściej wskazywaną motywacją jest potrzeba szybkiego wsparcia finansowego dla dziecka lub znajomych (40 proc., wzrost o 5 p. proc.), 26 proc. deklaruje, że w ten sposób rozlicza się ze znajomymi w razie wspólnych zakupów czy wspólnego rachunku w restauracji, a 18 proc. twierdzi, że realizuje tak transfery między swoimi kontami w różnych bankach. Rośnie też grono osób, które płacą w ten sposób za drobne usługi, np. korepetycje, rozliczenie z fachowcem (17 proc. w porównaniu do 13 proc. w 2022 r.). Co także ciekawe, 15 proc. respondentów deklaruje, że zawsze, gdy tylko może, wysyła przelewy na telefon z uwagi na prostotę we wskazaniu adresata przelewu.
Przelewy natychmiastowe realizowane są przez KIR w ramach systemu Express Elixir. To również on wykorzystywany jest do rozliczania przelewów natychmiastowych na numer telefonu, inicjowanych za pomocą systemu Blik. Rosnąca popularność przelewów typu P2P Blika mocno przyczynia się do wzrostów, jakie notuje sam Express Elixir. Z danych KIR wynika, że w 2023 r. zrealizowano w tym systemie 369,27 mln transakcji o wartości 202,93 mld zł. W ujęciu rocznym oznacza to wzrosty odpowiednio o 62 proc. w liczbie transakcji i 38 proc. w ich wartości.