W sierpniu na wyższe niż w lipcu oprocentowanie depozytów mobilnych mogą liczyć klienci Raiffeisen Digital Banku. Najwięcej płaci VeloBank
W sierpniu liderem zestawienia najwyżej oprocentowanych lokat mobilnych pozostaje VeloBank. Na 2-miesięcznej lokacie oferuje 7 proc. w skali roku, podobnie jak w lipcu. W depozycie, który można zlecić tylko w apce mobilnej, wolno umieścić nie więcej niż 50 tys. zł. Inna lokata, o podobnym okresie zapadalności, ale zakładana w bankowości internetowej, przyniesie klientom VeloBanku tylko 1,25 proc. odsetek w skali roku, o 0,25 pkt proc. więcej niż w lipcu (w zastawieniu nie są uwzględniane lokaty promocyjne, np. na nowe środki).
W apce mobilnej VeloBanku można też założyć lokatę 5-miesięczną, za którą bank płaci już tylko 2 proc. odsetek w skali roku.
Czynnikiem, który w ostatnim czasie teoretycznie mógł wpłynąć na politykę depozytową banków, były najnowsze dane o inflacji. Główny Urząd Statystyczny podał, że w lipcu ceny wzrosły średnio o 4,2 proc. (wstępny odczyt). To dużo, bo w czerwcu odnotowano zaledwie 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Inflacja pośrednio wpływa na oprocentowanie depozytów, ale zwykle z nawet kilkumiesięcznym opóźnieniem.
Dlatego w sierpniu nie należało oczekiwać zmian w ofercie depozytowej banków wywołanych czynnikiem inflacyjnym. W przypadku lokat mobilnych pojawiła się tylko jedna zmiana. W porównaniu z lipcowym zestawieniem, cyfrowy Raffeisen Digital Bank podniósł oprocentowanie lokaty kwartalnej z 6,1 do 6,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie depozytów półrocznych i rocznych wynosi nadal odpowiednio 6,5 i 6,1 proc. w skali roku.
Kolejny w zestawieniu jest Bank Pekao, który oferuje 3-miesięczną lokatę mobilną z oprocentowaniem 5,5 proc. w skali roku (dla klientów w wieku 18-26 lat), a tuż za nim Alior Bank ze 100-dniową lokatą mobilną oprocentowaną na 5 proc. w skali roku.
Oprocentowanie kwartalnej lokaty mobilnej w Banku Millennium wynosi aktualnie 4,5 proc. w skali roku, a w PKO BP (Lokata IKO) 4,25 proc., zaś w BNP Paribas znajdziecie lokaty mobilne na okres trzech i pięciu miesięcy z oprocentowaniem odpowiednio: 3 i 3,5 proc.
Oprocentowanie depozytów zakładanych w aplikacjach mobilnych banków jest średnio o ok. 3 pkt proc. wyższe niż lokat otwieranych za pośrednictwem bankowości internetowej i w placówkach bankowych.
Fot. Maciej Bednarek