Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cashback jest najczęściej kojarzony z Żabką, Empikiem i stacjami benzynowymi

O usłudze cashback słyszało siedmiu na dziesięciu Polaków. Połowa z niej skorzystała

Na pytanie, gdzie można skorzystać z cashback, co trzeci ankietowany (33 proc.) wskazał sieć sklepów Żabka – wynika z sondażu zleconego przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Blisko co czwarty ankietowany (23 proc.) kojarzy tę usługę ze stacjami benzynowymi, a 18 proc. z siecią salonów prasowych Empik.

Z najnowszych badań wynika również, że z tej usługi skorzystała już blisko połowa Polaków, a siedmiu na dziesięciu ankietowanych przyznaje, że wie o takim rozwiązaniu.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadził usługę umożliwiającą wpłacanie gotówki przy okazji wizyty w sklepie

Cashback to usługa pozwalająca wypłacić gotówkę w wybranych punktach handlowo-usługowych przy okazji płacenia kartą za codzienne zakupy (by wypłacić pieniądze, za zakupy trzeba zapłacić kartą). Maksymalna wartość jednorazowej wypłaty wynosi obecnie 1 tys. zł, choć w praktyce wartość wypłaty zależy od możliwości gotówkowych danego sklepu. Kasjer może odmówić realizacji usługi lub zaproponować wypłatę mniejszej kwoty. Z cashback mogą korzystać użytkownicy kart Visa i Mastercard.

Przeczytajcie także: Eurostat: Polacy z dostępem do e-bankowości poniżej średniej UE

Z najnowszych danych NBP wynika, że na koniec I kw. wypłatę gotówki w ramach cashback oferowało blisko 276 tys. placówek handlowych. To m.in. sklepy i supermarkety, stacje benzynowe, hotele i salony prasowe. Oznacza to spadek w porównaniu z IV kw. 2023 r. o 2,7 tys. (1 proc.). Natomiast liczba terminali przystosowanych do obsługi wypłat sklepowych na koniec marca 2024 r. sięgnęła 392,7 tys., to o 16,3 tys. więcej niż w poprzednim kwartale (wzrost o 4,3 proc.).

W okresie od stycznia do marca dokonano 6,2 mln wypłat sklepowych (wzrost o 1 proc. w porównaniu z IV kw. 2023 r.), zaś wartość transakcji wyniosła 1,1 mld zł. To o 2,2 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies