Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Sumy gwarancyjne w OC komunikacyjnym pójdą w górę: 6,45 mln euro za szkody osobowe i 1,3 mln euro za szkody w mieniu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w którym proponuje wzrost sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym. Jak wynika z informacji zawartych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale.

Przeczytajcie także: Trasti zamierza się ubiegać o własną licencję w Polsce

Projektodawca zakłada podniesienie sum gwarancyjnych, czyli limitów odpowiedzialności ubezpieczyciela za zdarzenia objęte ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu. Obecnie to 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie, a 1,05 mln euro w odniesieniu do szkód majątkowych. Docelowo kwoty te mają zostać podniesione w przypadku szkód osobowych do 6,45 mln euro na zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych lub do 1,3 mln euro na jednego poszkodowanego. A w przypadku szkód w mieniu do 1,3 mln euro na zdarzenie.

Zmiany wynikają z implementacji unijnych przepisów oraz zapewnienia zgodności ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, o czym mogliście przeczytać w tekście: Parlament Europejski zaktualizował dyrektywę komunikacyjną. Zapowiedziano wyższe sumy gwarancyjne w OC i lepszą ochronę poszkodowanych. Oprócz podniesienia sum gwarancyjnych w nowelizacji mają także zostać uwzględnione takie zmiany jak dostosowanie definicji "ruchu pojazdu" do tej zamieszczonej w dyrektywie czy wzmocnienie ochrony poszkodowanych w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń. Szczegółowo te zmiany opisaliśmy tutaj.

Przeczytajcie także: Telematyka znów w polu zainteresowania ubezpieczycieli

Warto przypomnieć, że projekt ustawy stanowił już przedmiot uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania pod koniec 2022 r. Wtedy zakładano, że ustawa wejdzie w życie 23 grudnia 2023 r., co jest terminem transpozycji określonym w unijnej dyrektywie. Temat wrócił w październiku 2023 r., kiedy to znowu projekt został przekazany do konsultacji.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies