Zdaniem przedstawicieli władz miasta obsługa płatności mobilnych jest 20 razy tańsza niż płatności gotówkowych w parkomatach
Warszawski Zarząd Dróg Miejskich zamierza postawić na płatności mobilne za parkowanie w mieście. W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM, zapowiedział dopuszczenie kolejnych operatorów do obsługi stołecznej SPP. W tej sprawie odbył się już dialog techniczny z zainteresowanymi podmiotami.
Łukasz Puchalski wskazał również, że w planach jest wprowadzenie kodów QR, które miałyby ułatwić wnoszenie opłat. Testowana jest także funkcja płatności Blikiem.
Jak tłumaczy szef ZDM-u, coraz więcej kierowców parkujących w stolicy korzysta z płatności mobilnych z uwagi na wygodę tego rozwiązania, dzięki któremu nie muszą z góry określać czasu postoju. Na przykład w okresie styczeń-lipiec 2023 r. już 45 proc. opłat za parkowanie wniesiono za pomocą aplikacji na smartfonach. Dla porównania w 2018 r. było to 21 proc. Płatności bezgotówkowe mają swoje zalety również z perspektywy ZDM-u – obsługa płatności mobilnych jest blisko 20 razy tańsza niż płatności bilonem, w przypadku których konieczne jest codzienne jeżdżenie do parkomatów, wybieranie pieniędzy i serwisowanie urządzeń.
Parkometry w warszawskiej ZDM w głównej mierze są własnością firmy zajmującej się ich obsługą. Jedynie niewielka ich liczba należy do miasta. W tym roku kończy się 10-letnia umowa na obsługę stołecznej strefy płatnego parkowania.
Jednocześnie warto przypomnieć, że podczas gdy w wielu polskich miastach parkujący od dawna mieli wybór w zakresie aplikacji do opłacania postoju, w Warszawie przez lata do obsługi strefy dopuszczany był tylko jeden operator. Na skutek wygranych przetargów był nim SkyCash. Sytuacja się zmieniła dopiero w 2020 r., kiedy warszawiakom umożliwiono parkowanie z moBiLETem. A pod koniec 2022 r. do wspomnianych dwóch dołączył trzeci operator – Flowbird.
O możliwość pobierania opłat za postój w Warszawie od dawna ubiega się także mPay. Spółce nie udawało się jednak wygrywać przetargów organizowanych przez ZDM, co doprowadziło nawet do sporu rozstrzyganego sądownie. Kiedy w końcu w 2022 r. oferta operatora została wybrana, mPay i tak nie doczekał się szczęśliwego finału. Jego konkurent postanowił się odwołać do KIO, a Izba nakazała unieważnić wybór mPay i na nowo ocenić oferty. Po uwzględnieniu zaleceń KIO warszawski ZDM wybrał wspomnianą wyżej ofertę Flowbird.