Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
NFOŚiGW i PKO BP nawiązują współpracę. Razem wspomogą zielone inwestycje

Fundusz i bank chcą opracować m.in. modele finansowania dla przedsięwzięć, do których już przewidziano dopłaty w ramach rządowych programów

PKO Bank Polski oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu "zielonych" inwestycji i rozwiązań. W ramach kooperacji PKO opracuje propozycje finansowania dla przedsięwzięć, które można realizować w ramach programów dopłat od NFOŚiGW. Lista programów jest długa, bo ten fundusz trzyma pieczę m.in. nad takimi projektami jak "Mój prąd", "Czyste powietrze" czy "Moje ciepło", z których od lat płyną pieniądze na poprawę efektywności energetycznej budynków, przydomową fotowoltaikę czy wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Przeczytajcie także: PKO BP i Accelpoint wybrały startupy do programu akceleracyjnego

Z komunikatu instytucji wynika, że szczególny nacisk będzie kładziony na termomodernizację budynków oraz wsparcie osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego. PKO z NFOŚiGW mają ten cel realizować wspólnie. Poza tym planowana jest emisja zielonych obligacji oraz stworzenie modelu współpracy między NFOŚiGW i PKO w zakresie finansowania projektów ekologicznych.

To, że państwowy PKO zdecydował się na taką współpracę, nie powinno dziwić. W ogłoszonej pod koniec 2022 roku strategii na lata 2023-2025 bank zapowiedział, że się "zazieleni". Poza elektryfikacją floty aut i redukcją emisji własnych padło zobowiązanie, że będzie jeszcze aktywniej wspomagał transformację energetyczną i chce być liderem wśród instytucji finansowych wspierających zielone inwestycje. Więcej na temat tych planów w tekście serwisu green-news.pl PKO BP chce być jednym z liderów ESG. Bank przedstawił nowy plan. Stawia m.in. na zielone obligacje.

Przeczytajcie także: Pekao wspiera zieloną transformację PGE

Podobnych kooperacji będzie tylko w Polsce przybywać, stale rośnie też zaangażowanie instytucji finansowych w sprawy związane z transformacją energetyczną i ochroną klimatu. Dzieje się tak za sprawą ogólnoświatowego trendu i nie tylko. Coraz częściej inwestorzy czy giełda prześwietlają spółki pod kątem tego, czy mają i realizują strategię ESG. Ten skrót dotyczy różnych płaszczyzn biznesowej działalności firm czy spółek, a oznacza: E – environmental (środowisko), S – social responsibility (społeczna odpowiedzialność) oraz G – corporate governance (ład korporacyjny).

Na podstawie tych wskaźników tworzone są np. ratingi ESG, dzięki którym spółki mogą uzyskać lepsze warunki kredytowe. Więcej o raportowaniu ESG i od kiedy stanie się ono obowiązkowe w UE w tekście Największe polskie spółki na razie badają temat raportowania ESG.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PKO, PKO BP, ESG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies