Resort finansów i KAS nie wyrobiły się z udostępnieniem Blika jako jednej z opcji zapłaty należnego podatku rocznego. Jednak ma to nastąpić lada moment
15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT-ów za ubiegły rok, a podatnicy mają czas na złożenie deklaracji do 2 maja. Powróciła też doroczna tradycja – zaraz po starcie systemu e-Urzędu Skarbowego podatnicy mają problemy, m.in. z powodu przeciążenia serwerów. Próby zalogowania podjąłem około godz. 13, zakończyły się sukcesem, choć błędów nie brakowało. Nie brakuje też rządowych reklam o tym, że obniżono podatek dochodowy i kwotę wolną. O wzroście innych obciążeń podatkowych informacji nie ma.
To piąty raz, gdy ze skarbówką można rozliczyć się błyskawicznie, za pomocą usługi Twój e-PIT od Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Rok 2023 zapisze się w historii, ponieważ rozszerzona zostanie lista dopuszczalnych metod płatności za zobowiązania podatkowe. Do znanych wcześniej np. przelewów dołączy Blik.
Jak usłyszałem w KAS, nastąpi to w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, trwają ostatnie testy. Początkowo Blikiem będzie można zapłacić w razie wystąpienia niedopłaty w zeznaniu rocznym. W przyszłości Blikiem będzie można wnosić na rzecz skarbówki także inne należności. Prace nad płatnościami Blikiem trwały w KAS od dawna, ale jak widać, nie udało się wszystkiego pospinać na start sezonu PIT-ów.
Każdy, kto korzysta z drogi elektronicznej do rozliczeń może liczyć na szybszy zwrot podatku – powinno to nastąpić w terminie do 45 dni od rozliczenia się z fiskusem. Dla zeznań papierowych, składanych w urzędach skarbowych lub wysyłanych pocztą, termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.
Korzystający z Twój e-PIT otrzymują wgląd do już wypełnionych rozliczeń (dane dostarczają pracodawcy itd.), ale mogą te dane uzupełnić, m.in. o ulgi, wpłaty na IKZE, odliczenie wydatków mieszkaniowych. Po weryfikacji sprawozdania mogą je zatwierdzić. Jeżeli tego nie zrobią do 2 maja 2023 roku, to choć nie złożą zeznania PIT samodzielnie, zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Automatyzacja nie dotyczy zeznań PIT-28 i PIT-36 oraz odliczeń – te podatnik musi także uzupełnić samodzielnie.
W Twój e-PIT udostępniono zeznania PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 (z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej oraz niektórych przypadków działalności rolniczej), a także nowość - PIT-DZ z informacjami o danych dzieci, które uprawniają do ulgi dla rodzin 4+. Wszystkie szczegółowe informacje o tym, jak się rozliczyć, jakie są przysługujące ulgi, można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.