Azjatyccy bankierzy przyjeżdżają do Polski, by zobaczyć, jak się robi sojusze z telekomami
19 marca do Polski przyjeżdżają przedstawiciele banków z Chin, Indii, Singapuru i Malezji. Mają spotkać się z ekspertami T-Mobile i Orange oraz Aliora i mBanku, którzy uczestniczyli w tworzeniu wspólnych przedsięwzięć banków i telekomów. Spotkanie organizuje jedna z firm doradczych zamierzająca pomagać azjatyckim bankowcom w realizacji podobnych projektów.
Przeczytaj także: Orange Finanse będzie płacić klientom
T-Mobile Usługi Bankowe oraz Orange Finanse choć istnieją od niedawna, zaczynają być postrzegane na świecie jako przykład udanej współpracy instytucji finansowych i operatorów komórkowych. Jak pisałem kilka dni temu w Dzienniku Gazecie Prawnej, Alior zapowiedział nawet, że zamierza przenieść ten model współpracy do jednego z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
– Pracujemy nad udostępnieniem naszych usług wraz z T-Mobile na rynkach zagranicznych. Prace są zaawansowane, ale nie na tyle, by móc precyzyjnie określić termin startu. Być może jeszcze w tym roku. Mówimy o rynkach w Europie Środkowej – powiedział Michał Hucał, wiceprezes Alior Banku. T-Mobile jest obecny w 12 krajach Europy, m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, Słowacji i Czechach. Z moich informacji wynikało, że chodzi o Rumunię.
Przeczytaj także: Twórca nowego mBanku zmienia pracodawcę
To kolejny dowód na to, że pod względem innowacji technologicznych oraz rozwiązań organizacyjnych polska bankowość wiedzie prym na świecie. W tym kontekście warto przypomnieć, że Michał Panowicz twórca serwisu transakcyjnego nowego mBanku wykorzystywanego także przez Orange Finanse, zajmie się bankowością elektroniczną w jednym z największych banków w Skandynawii.
Jak pisaliśmy na Cashless.pl serwis transakcyjny nowego mBanku oraz jego aplikacja mobilna musiały wywrzeć dobre wrażenie na władzach skandynawskiej instytucji, skoro zaproponowały objęcie eksponowanego stanowiska menedżerowi z Polski. Michał Panowicz będzie odpowiadał za cały pion bankowości zdalnej banku, którego nazwy jeszcze nie ujawnia. Uważni obserwatorzy zapewne domyślają się jednak, o jaką firmę chodzi.
TMUB we współpracy z Alior Bankiem został uruchomiony 9 miesięcy temu. Spółki chwalą się, że to przedsięwzięcie przyciągnęło ok. 150 tys. nowych klientów. W konkurencyjnym Orange Finanse tworzonym przez mBank i Orange, konta otworzyło 55 tys. osób, ale usługa dostępna jest krócej, bo od października 2014 r.