Z danych NBP wynika, że coraz szybciej rośnie udział płatności w transakcjach kartami ogółem. W II kw. stanowiły one już ok. 56 proc.
Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące rynku kart płatniczych w naszym kraju w II kw. bieżącego roku. Statystyki pełne są rekordów, co z jednej strony wynika zapewne z rosnącej popularności kart, ale z drugiej strony także z niespotykanego od lat poziomu inflacji. Ale po kolei.
Jak podaje NBP, w czerwcu na polskim rynku było 43,9 mln kart płatniczych, czyli o ok. 300 tys. więcej niż w kwartał wcześniej, ale wciąż ok. 400 tys. mniej niż w czerwcu przed rokiem. Zdecydowaną większość stanowiły karty debetowe, których było 41,5 mln. Liczba kart kredytowych spadła do ok. 5 mln, a przedpłaconych – do 2 mln. Udział kart zbliżeniowych wzrósł za to do rekordowego poziomu 94,5 proc.
Do rekordowego poziomu wzrosła także liczba i wartość transakcji zrealizowanych kartami. W II kw. bieżącego roku kart użyto 2,349 mld razy, podczas gdy w I kw. były to niecałe 2 mld. Z tego zdecydowaną większość stanowiły oczywiście płatności – 2,211 mld. Transakcji gotówkowych było tylko 137,8 mln. Coraz szybciej rośnie też przewaga płatności, jeżeli wziąć pod uwagę wartość transakcji kartami. W II kw. wyniosła ona 155,2 mld zł, co stanowiło już bez mała 56 proc. całości obrotu kartowego odnotowanego w tym okresie, który wyniósł 277,5 mld zł.
Poniżej szczegółowe dane: