Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv wynika, że bezgotówkowo najchętniej płacą młodzi
Sondażownia IBRiS na zlecenie Fiserv, właściciela marki PolCard, zapytała respondentów, jak często płacą bezgotówkowo, czyli m.in. kartą, telefonem lub zegarkiem. 41 proc. z badanych korzysta z rozliczeń bezgotówkowych "zawsze lub prawie zawsze", ponad 19 proc. – bardzo często (czyli kilka razy w tygodniu), a 10 proc. – często (raz w tygodniu). Razem to ponad 70 proc. ankietowanych, którzy przynajmniej raz w tygodniu płacą bezgotówkowo.
Fiserv wskazuje, że ten rodzaj płatności jest wybierany najczęściej rzez osoby młodsze, to jest w wieku 18-39 lat (ponad 80 proc. z nich płaci telefonem lub kartą regularnie). – Do gotówki natomiast najbardziej przyzwyczajone są osoby starsze. Warto jednak podkreślić, że prawie 40 proc. badanych powyżej 70 roku życia płaci bezgotówkowo minimum raz w tygodniu, natomiast reszta robi to bardzo rzadko – czytam w publikacji firmy.
Wyniki badania świadczą też o tym, że płatności bezgotówkowe są bardziej popularne w dużych i średnich miastach Polski, ale np. na wsiach prawie 60 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przynajmniej raz w tygodniu rozlicza się bez gotówki. W trakcie badania pytano też o stosunek ankietowanych do softposów (terminali w telefonie czy tablecie). Prawie 60 proc. respondentów stwierdziło, że mogłoby płacić w ten sposób.