W ciągu minionego roku działające w Polsce banki zwiększyły liczbę placówek pozbawionych tradycyjnych kas o ponad 130
Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że w grudniu ubiegłego roku działające w Polsce banki miały 677 oddziałów bezgotówkowych. Bezgotówkowych, czyli takich, w których nie było tradycyjnych lad z kasami i kasjerami. W placówkach tego typu oczywiście wciąż można wpłacać i wypłacać pieniądze. Zazwyczaj jednak w tym celu należy udać się do specjalnej strefy z bankomatami i wpłatomatami.
Dane z grudnia 2021 r. wskazują, że w ciągu roku działające w Polsce banki zwiększyły liczbę oddziałów bezgotówkowych o 133. W grudniu 2020 r. miały ich 544. Natomiast w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku liczba placówek bez tradycyjnych kas zwiększyła się o 24.
Bankiem, który posiada największą sieć placówek bezgotówkowych, jest ING – w grudniu 2021 r. liczyła ona 192 oddziały. Dalej znalazły się BNP Paribas, i Millennium – oba miały ponad 100 placówek bez kas.
Na koniec kilka uwag dotyczących opublikowanych przez nas danych. Niektóre banki, w tym przede wszystkim Getin, Alior czy Plus od dłuższego czasu nie aktualizują swoich statystyk. Z drugiej strony część instytucji nieuwzględnionych w ankiecie cashless.pl, w tym przede wszystkim banki spółdzielcze, również mogą dysponować oddziałami bezgotówkowymi.