Pierwszą inicjatywą w ramach BIK HUB jest BIK Open API, platforma integrująca dane od podmiotów działających w obszarach nieruchomości, finansów, ubezpieczeń, badań konsumenckich, digital marketingu oraz data science
Dziś startuje piaskownica technologiczna BIK HUB. Mogą z niej korzystać przedsiębiorcy z sektora finansów, startupy i fintechy, by testować nowe usługi i produkty finansowe przed wprowadzeniem ich na rynek. Pierwszą inicjatywą w ramach programu BIK HUB jest BIK Open API. To platforma, która integruje dane z wielu źródeł i od różnych podmiotów, działających w obszarach nieruchomości, finansów, ubezpieczeń, badań konsumenckich, digital marketingu oraz data science.
Użytkownicy platformy mogą więc w jednym miejscu pozyskać szereg danych na temat firm, ujętych w bazach publicznych takich jak KRS, REGON, CEiDG oraz w bazie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Platforma ułatwi również dostęp do informacji o cechach wybranych lokalizacji, np. o typie zabudowy, średnich cenach nieruchomości czy najmu, o statystykach dotyczących przestępczości i wypadków drogowych. Dostarczy także danych o specyfice i preferencjach zakupowych mieszkańców, na podstawie czego można z dużą dokładnością tworzyć scenariusze aktywności sprzedażowych czy marketingowych.
– Informacje te mogą posłużyć zarówno do budowy lub zwiększenia dokładności analiz, czy tworzenia segmentacji, ale również do oszacowania potencjału wybranej lokalizacji, biorąc pod uwagę wiele wymiarów opisanych danymi integrowanymi przez BIK – wyjaśnia dr Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej.
Jak wskazuje BIK, dostęp do platformy umożliwi wyszukiwanie tzw. POI, czyli points of interest i pomoże w ustalaniu ich odległości od określonego punktu adresowego. Ponadto, w ramach BIK Open API dostępne będą usługi opcjonalnie wzbogacone o statystyki kredytowe w ujęciu geograficznym, oparte na wybranych danych z bazy BIK, na podstawie wskazanego adresu lub współrzędnych, produktów kredytowych czy określonych usług wykorzystujących tzw. scoring lokalizacji "geo-score".
Dostęp do wielu danych źródłowych w jednym miejscu – na etapie pilotażowego wdrożenia BIK Open API – jest możliwy dzięki współpracy m.in. z firmami: Amron, Cenatorium, DataWise, Selectivv.
Udział w programie BIK HUB jest bezpłatny, a wartością dodaną z uczestnictwa w piaskownicy jest również ocena potencjału biznesowego zgłaszanych pomysłów, a także konsultacje specjalistów na każdym etapie testów. Najciekawsze projekty mogą także spotkać się z zainteresowaniem instytucji współpracujących z BIK, co może skierować je na szybką ścieżkę monetyzacji.
Firmy zainteresowane uczestnictwem mogą już zgłaszać swoje projekty. Należy wypełnić formularz aplikacyjny na stronie BIK. Partnerami strategicznymi projektu są Microsoft, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Fundacja Fintech Poland.