Raport przygotowano na podstawie odpowiedzi 92 polskich fintechów
Incat opublikował raport na temat polskiej branży fintech. Opracowanie zostało przygotowane na postawie odpowiedzi uzyskanych od 92 polskich fintechów, które wypowiedziały się m.in. na temat wyzwań stojących przed startupami, trudności w zakresie procesu licencyjnego, możliwości wynikających ze współpracy z bankami czy swoich przewag biznesowych.
Z raportu wynika m.in., że ponad połowa ankietowanych fintechów jako największą trudność przy starcie wskazała wdrożenie odpowiednich rozwiązań technologicznych (51 proc. odpowiedzi). Co trzeci respondent wskazał na wyzwania dotyczące prowadzenia działalności, takie jak uzyskanie finansowania czy rozwijanie odpowiedniego modelu biznesowego. Wygląda więc na to, że najtrudniejsze dla polskich fintechów jest zmierzenie się z technologią i przekucie pomysłu biznesowego na działające rozwiązanie – komentują autorzy opracowania.
A to właśnie w swoim pomyśle na biznes większość fintechów upatruje swojej przewagi nad konkurentami. Tak zadeklarowało 54 proc. ankietowanych. Ważnymi wyróżnikami mają być również wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii. Jakich? Wśród stosowanych przez siebie technologii fintechy najczęściej wskazywały rozwiązania chmurowe i big data, nieco rzadziej blockchain, mikroserwisy i czatboty, a także uczenie maszynowe.
Firmy wypowiedziały się też na temat współpracy z bankami. Taki krok podjęło aż 2/3 fintechów. W ponad połowie przypadków (55 proc.) współpraca dotyczy wdrożenia nowoczesnych płatności, a z kolei co trzeci fintech (34 proc.) wprowadzał w tradycyjnym banku nowe technologie.
Współpraca z bankami jest zresztą jednym z ważniejszych źródeł finansowania dla fintechów. Pozyskanie środków z tego źródła zadeklarowała jedna czwarta firm. Prym wiodą jednak fundusze z różnych programów prowadzonych w ramach Unii Europejskiej. Skorzystało z nich ponad 58 proc. fintechów.
W raporcie omówiono też kwestie związane z procesem licencyjnym, inicjatywy KNF-u na rzecz fintechów i oczekiwania firm względem nadzorcy. Przedstawiono także spojrzenie branży na rynek międzynarodowy i możliwości rozwoju poza Polską. Z całą publikacją można się zapoznać, pobierając ją z tej strony.
Fot. freepik.com/rawpixel