20 tys. listonoszy zostało wyposażonych w podłączone do sieci tablety oraz pady, służące do przyjmowania podpisów biometrycznych
Wdrożenie projektu mobilnego listonosza zbiega się w czasie z rozpoczęciem realizacji przez Pocztę Polską kontraktu dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Spółka powraca do obsługi korespondencji polskich sądów. Dzięki tabletom oraz połączonym z nimi padom listonosze będą mogli przyjmować potwierdzenia odbioru i od razu przesyłać je przez sieć komorkową do nadawcy, co znacznie usprawnia pracę sądów. EPO, czyli elektroniczne potwierdzenie odbioru, było jednym z ważniejszych wymogów przetargu, który wygrała poczta.
I na razie to jedyna wartość, o jaką urządzenia mobilne wzbogacą usługi Poczty Polskiej. Ale w przyszłości ich zastosowań ma być dużo więcej. – Wyobrażamy sobie, że np. wnioski w ramach programu 500 plus będą mogły być składane za pośrednictwem naszych mobilnych listonoszy – mówi Łukasz Kulesza, odpowiedzialny za projekt mobilnego listonosza.
Jego zdaniem można sobie wyobrazić właściwie nieograniczoną listę usług, zwłaszcza publicznych, które dzięki urządzeniom mobilnym listonosze mogą świadczyć. – Łatwość i szybkość dotarcia do każdego zakątka w kraju i do każdego mieszkańca Polski może zostać wykorzystana na przykład przez policję poszukującą osób zaginionych. W jednym momencie może wysłać do wszystkich listonoszy zdjęcie poszukiwanej osoby – mówi przedstawiciel PP.
W celu realizacji projektu mobilny listonosz Poczta podpisała umowę z T-Mobile. Tablety dostarczyła firma HP. W przyszłości planowane jest wyposażenie listonoszy również w mPosy służące do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy to się może stać.