W rezultacie obecnie tylko jedna firma na polskim rynku posiada zezwolenie na crowdfunding inwestycyjny
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że cofnęła zezwolenie na crowdfunding inwestycyjny spółce GPW Private Market. Decyzja zapadła jednogłośnie na wniosek tej firmy. Nie powinno być to zaskoczeniem, bo już kilka miesięcy temu władze Giełdy Papierów Wartościowych, do której należy GPW Private Market, podjęły decyzję o wycofaniu się z crowdfundingu. Więcej na ten temat w tekście Giełda wycofuje się z crowdfundingu. Prawdopodobnie będzie szukać inwestora dla spółki GPW Private Market.
W rezultacie obecnie tylko jedna firma na polskim rynku posiada zezwolenie na crowfunding inwestycyjny i jest to spółka Emiteo. Do tej pory KNF wydała także trzy zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie crowdfundingu pożyczkowego. Otrzymały je firmy: Crowd Real Estate, Finansowo.pl oraz Europpa.
Licencje na crowdfunding pojawiły się wraz z wejściem w życie tzw. rozporządzenia crowdfundingowego. Ustawa, implementująca te przepisy do polskiego prawa, obowiązuje od 2022 r. Natomiast do jesieni 2023 r. trwał okres przejściowy, gdy firmy prowadzące działalność crowdfundingową mogły ją kontynuować bez licencji KNF. Od 10 listopada 2023 r. są już wymagane zezwolenia.