PKO ma ambicję być pierwszym bankiem w Polsce, który wdroży blockchainowy trwały nośnik
Większość czytelników Cashless zapewne wie, na czym polega problem z tzw. trwałym nośnikiem, bo pisałem o nim wiele razy. Pozostałym wyjaśnię pokrótce, o co chodzi. Z przepisów prawa wynika, że banki muszą wysyłać klientom ważne dokumenty, takie jak regulaminy czy cenniki, w sposób uniemożliwiający jednostronną ich zmianę oraz pozwalający na dostęp do nich klientom także po rozwiązaniu umowy z bankiem. Trwałym nośnikiem jest np. papierowy list, ale to drogie i archaiczne rozwiązanie. Banki szukają więc cyfrowego sposobu na wysyłkę ważnych dokumentów do klientów.
Wydaje się, że PKO właśnie go znalazł. Jak pisze dzisiejszy Puls Biznesu, bank podpisał umowę o współpracy z firmą Coinfirm, specjalizującą się w wykorzystaniu technologii blockchain. Gazeta pisze, że Coinfirm został zaangażowany w proces wdrażania tej technologii do potwierdzania autentyczności dokumentów udostępnianych klientom, w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji.
To ciekawe o tyle, że nad sektorowym rozwiązaniem problemu z trwałym nośnikiem opartym również o blockchain pracuje Związek Banków Polskich wraz z KIR-em i Biurem Informacji Kredytowej. Instytucje te testują technologię łańcucha bloków dostarczane przez IBM i polską spółkę Billon.
Wygląda na to, że PKO nie ogląda się na te prace i chce rozwiązać problem trwałego nośnika wewnątrz organizacji. – Skuteczność i zasadność implementacji potwierdziliśmy już w wewnętrznych testach prowadzonych zarówno na prywatnym, jak i publicznym blockchainie. Mamy gotowe rozwiązanie. Liczymy, że już w najbliższych kwartałach możliwe będzie wdrożenie go do procesu obsługi klienta – mówi cytowany przez Puls Biznesu Grzegorz Pawlicki, dyrektor biura innowacji i doświadczeń klienta w PKO BP.
PKO jest zdaje się pierwszym bankiem, który w ostatnim czasie publicznie ogłosił chęć wykorzystania technologii blockchain do trwałego nośnika. Niedawno kilka innych instytucji postawiło na rozwiązanie bardziej tradycyjne, czyli macierz WORM. To rodzaj serwera gwarantującego, że raz wprowadzonego do niego pliku nie można zmienić. Trwały nośnik oparty o WORM wdrażają mBank wraz z Orange Finansami i Pekao, o czym jako pierwsi mogliście przeczytać w serwisie Cashless a także BZ WBK, o czym pisał serwis PR News.
AKTUALIZACJA
Po publikacji artykułu otrzymałem następujące wyjaśnienie z banku PKO BP: "Współpraca PKO i firmy Coinfirm nie oznacza rezygnacji z działań z KIR. Oprócz rozwiązań, które już zostały opisane w artykule, Coinfirm pomoże w podłączeniu się banku do rozwiązania KIR, kiedy takowe będzie gotowe.
Źródło: Puls Biznesu