Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opinia
Na pytanie o to, jak oceniacie bezpieczeństwo transakcji dokonywanych za pomocą karty bezstykowej w skali od 1 do 7, gdzie 7 oznacza bardzo wysokie bezpieczeństwo, średnia wskazań wyniosła 4,58. To najwyższy wynik od trzech lat. Przed rokiem średnia wynosiła 4,41 a w 2013 roku – 4,04.
Firma ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie w sierpniu i wrześniu wśród ponad 800 osób korzystających z bankowości internetowej. Wyniki sondażu przedstawiono wczoraj podczas konferencji „Przyspieszenie zmian w płatnościach", zorganizowanej przez SIA, włoską firmę działającą w segmencie płatności.
Takie wyniki sondażu wskazują na to, że skutki głośnych swego czasu fraudów z wykorzystaniem kart zbliżeniowych pomału odchodzą w zapomnienie. Najwyraźniej uwierzyliście, że były to pojedyncze przypadki nadmiernie rozdmuchane przez niektóre media. Zapewne dla poprawiającej się opinii o bezpieczeństwie kart zbliżeniowych pozytywny efekt mają również rekomendacje Narodowego Banku Polskiego.
Przypomnę, że zgodnie z nimi banki – wydawcy kart mają obowiązek na życzenie klienta zablokować możliwość dokonywania transakcji bezstykowych lub wydać mu kartę bez tej funkcji. Ponadto odpowiedzialność użytkownika za transakcje oszukańcze kartą bezstykową ograniczono do równowartości maksymalnie 50 euro. W przypadku tradycyjnych kart wynosi ona równowartość 150 euro.
Co ciekawe wyniki sondażu wskazują na to, że Blik jest postrzegany jako instrument bezpieczniejszy niż karty. Średnia wskazań dla niego w najnowszym badaniu wyniosła 4,98. Z kart zbliżeniowych korzysta wedle badania 82 proc. ankietowanych a z Blika – 6 proc.
Badanie wskazuje także, iż najważniejszą zaletą kart płatniczych jest brak potrzeby noszenia dużych sum pieniędzy w portfelu (60 proc. wskazań) oraz łatwość i szybkość użycia (35 proc.). Możliwość odzyskania pieniędzy po kradzieży jest najważniejsza dla zaledwie co 50 respondenta (podobnie jak możliwość uczestniczenia w programie lojalnościowym). Dla zdecydowanej większości ankietowanych, bo dla 78 proc., obecna oferta banków w zakresie kart całkowicie spełnia ich oczekiwania.
Natomiast banki i organizacje płatnicze powinny wziąć sobie do serca fakt, że aż 20 proc. uczestników badania twierdzi, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy myślało o zrezygnowaniu z którejś z posiadanych przez siebie kart. Badanie nie odpowiada niestety na pytanie, z jakiego powodu.