Kryptowalutowe karty, za pomocą których można płacić w różnych sieciach handlowych, wprowadziła właśnie do oferty polska firma paybtc
Paybtc, polski fintech specjalizujący się w pośrednictwie między tradycyjnymi i internetowymi sklepami a klientami korzystającymi z kryptowalut, poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży kart przedpłaconych do wykorzystania w dużych sieciach handlowych. Są wśród nich m.in.: Ikea, Orlen, Media Markt i Biedronka.
Posiadacze bitcoina albo innych cyfrowych pieniędzy mogą więc od teraz kupić przedpłaconą kartę o równowartości min. 100 euro, a następnie uregulować za jej pomocą należność za mikrofalówkę, paliwo czy codzienne zakupy spożywcze. Kartę można nabyć przechodząc ze strony paybtc na platformę współpracującej z polskim fintechem firmy beegoz.com. Zakupiona karta zostanie przesłana na wskazany adres.
Współzałożyciel paybtc Sebastian Chrząszcz zadeklarował w rozmowie z cashless.pl, że w najbliższym czasie firma planuje wdrożyć karty przedpłacone z logo jednej z międzynarodowych organizacji płatniczych. Dzięki temu posiadacze kryptowalut za pomocą takich plastików będą mogli płacić w dowolnym sklepie czy punkcie usługowym, w którym akceptuje się karty.
Paybtc nie jest pierwszą firmą, która oferuje rozliczane w kryptowalutach karty do płacenia za zakupy w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Takich rozwiązań pojawia się na rynku coraz więcej i są opisywane również na łamach cashless.pl. Pytanie tylko, czy w obecnej sytuacji takie produkty mają sens. Kursy kryptowalut charakteryzują się ogromną zmiennością a w dłuższej perspektywie rosną.
To oznacza, że z jednej strony trudno określić, ile w danym momencie w zasadzie płaci się za ten czy inny przedmiot. Z drugiej wydaje się np. bitcoiny, które za chwilę mogą być warte o wiele więcej a więc zabija się kurę znoszącą złote jaja. Sądzę zatem, że dopóki kursy walut cyfrowych nie ustabilizują się na jakimś poziomie, przez zwykłych konsumentów kryptowaluty rzadko będą wykorzystywane do funkcji transakcyjnych, a raczej będą służyć inwestycjom i spekulacjom.