Z badań wynika, że bankując w sieci czujecie się bezpiecznie i to Wasza największa słabość, bo tracicie czujność. Oto kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli ustrzec się przed utratą pieniędzy. Mamy też dla Was upominki z okazji Dnia bezpiecznego internetu
Obchodzone jutro święto stało się pretekstem do publikacji badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga działającą przy Citi Handlowym. Wynika z nich, że bankowość internetową i mobilną za bezpieczne uważa co drugi użytkownik – tak oceniło je 52 proc. respondentów. Zauważalna jest zależność między postrzeganiem e-bankowości jako bezpiecznej a wykształceniem. Im wyższe, tym mniej obaw o konto internetowe.
Fundacja Kronenberga sprawdziła też, jakim zaufaniem klienci banków darzą bankowość elektroniczną. Ponownie okazuje się, że nastawienie do niej ma wyraźny związek z wykształceniem. Bankowości elektronicznej i mobilnej ufa aż 73 proc. osób, które ukończyły studia. Posiadacze konta bankowego mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe są dużo bardziej sceptyczni. Bankowości elektronicznej i mobilnej ufa odpowiednio 32 i 35 proc. z nich.
Z corocznego raportu "Postawy Polaków wobec finansów" przygotowanego przez fundację wynika także, że spośród Polaków, którzy posiadają konto osobiste w banku, ponad połowa zarządza nim za pośrednictwem komputera lub telefonu (53 proc.). Odsetek ten wzrasta wraz z zasobnością portfela – w grupie osób, której wystarcza na wszystkie codzienne wydatki wynosi 62 proc. W sieci najczęściej dokonujecie przelewów (83 proc.) i sprawdzacie stan konta (70 proc.).
Eksperci potwierdzają, że cyberbezpieczeństwo zapewnia przede wszystkim wiedza i konsekwencja w przestrzeganiu podstawowych zasad. Przypominamy zatem siedem przykazań bezpiecznej e-bankowości:
Z okazji jutrzejszego dnia mamy też dla Was drobne upominki. O książce "Zero", której cashless.pl udzielił patronatu, mogliście przeczytać tutaj. Jej autor austriacki pisarz Marc Elsberg zasłynął w 2012 roku książką "Blackout", która szybko wspięła się na światowe listy bestsellerów. Pokazywała Europę ogarniętą chaosem z powodu przerwy w dostawie prądu. "Zero" daje obraz innej apokalipsy – świata zarządzanego przez wszędobylską "ośmiornicę", która karmi się danymi. Ta książka to przede wszystkim doskonały thriller, który trzyma w napięciu, wciąż stawiając bohaterów w sytuacjach, pozornie, bez wyjścia.
Do wygrania są dwa egzemplarze powieści. Aby otrzymać jeden z nich, wystarczy napisać do nas na adres kontakt@cashless.pl i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to akurat Wam mamy podarować książkę. Wybierzemy najciekawsze wypowiedzi.