Każdy bank może skorzystać z bezpłatnej licencji na oprogramowanie Whizzapi w formule on premise lub w modelu as a service
Savangard oferuje bankom darmowy dostęp do przygotowanego przez siebie agregatora API. Każdy bank może skorzystać z licencji na oprogramowanie Whizzapi w formule on premise (lokalnie) lub w modelu as a service (w chmurze). Jak deklaruje Savangard, za decyzją o bezpłatnym udostępnieniu rozwiązania stoi chęć popularyzacji otwartej bankowości w Polsce.
Savangard to polska spółka informatyczna, która dysponuje licencją na świadczenie usług dostępu do rachunku (AIS) oraz inicjowania płatności (PIS), wydaną przez Bank Litwy. Działając jako zewnętrzny dostawca usług finansowych, tzw. third party provider, zapewnia dostęp do otwartej bankowości swoim klientom. Przygotowany przez nią agregator bankowych API umożliwia szybką integrację ze wszystkimi bankami przy użyciu jednego interfejsu.
W ocenie Savangardu tempo rozwoju open bankingu w Polsce jest wolne. Aby je przyspieszyć, firma proponuje darmowy dostęp do swojego agregatora API. Ofertę tę kieruje do banków, ponieważ postrzega je jako instytucje, które odgrywają największą rolę w popularyzacji takich usług jak AIS i PIS. – Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie nowych rozwiązań w tak dużych organizacjach jak banki jest sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że bezpłatna licencja Whizzapi pozwoli im ułatwić proces integracji z innymi bankami, a także fintechami. Chcemy, by otwarta bankowość stała się powszechna, a tym samym, aby każdy klient polskiego banku miał możliwość w ramach jednej aplikacji sprawdzić stan wielu rachunków, w tym również w Revolucie czy N26 – tłumaczy Paweł Janczura, dyrektor sprzedaży Savangard.
Ułatwienie bankom łączenia się z innymi podmiotami dzięki bezpłatnej licencji Whizzapi może wpłynąć na podniesienie zainteresowania tego typu rozwiązaniami, a także usługami związanymi z ich wdrożeniem i utrzymaniem. Również ogólna większa dojrzałość rynku i rozpowszechnienie open bankingu może się pozytywnie przełożyć na działalność takich firm jak Savangard, które widzą swoją szansę w oferowaniu dostępu do otwartej bankowości podmiotom z wielu branż. Z tego typu rozwiązań korzystać mogą np. firmy ubezpieczeniowe (dane o poszczególnych kategoriach wydatków mogą posłużyć do oceny ryzyka danego klienta), energetyczne (np. poprzez umożliwienie zapłaty za rachunki bezpośrednio w aplikacji dostawcy, bez potrzeby przekierowania do banku), pożyczkowe, windykacyjne czy świadczące usługi księgowe.