Zakres działalności spółki Plus Pay ma obejmować m.in. wydawanie instrumentów płatniczych oraz realizację przelewów i innych transferów pieniędzy
Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Pojawiła się w nim nowa spółka: Plus Pay, należąca do grupy Cyfrowy Polsat, w której znajduje się także Polkomtel, właściciel sieci komórkowej Plus.
Zgodnie z wpisem w rejestrze MIP, Plus Pay może m.in. przyjmować wpłaty i realizować wypłaty gotówkowe, prowadzić rachunki płatnicze, realizować transakcje płatnicze, takie jak przelewy czy zlecenia stałe, oraz wydawać instrumenty płatnicze, a więc np. karty. Na razie nie udało mi się dowiedzieć, na czym konkretnie polegać będzie usługa Plus Pay. – Pracujemy nad różnymi projektami. Jeżeli będziemy mieli coś do przekazania w tym temacie, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną – powiedziano mi lakonicznie w biurze prasowym Plusa.
O założeniu przez grupę Cyfrowego Polsatu spółki Plus Pay wiadomo od wiosny ubiegłego roku, gdy poinformowano o tym przy okazji publikacji wyników finansowych. Więcej na ten temat w tekście Cyfrowy Polsat utworzył spółkę Plus Pay. Wejdzie w płatności mobilne.
Plus swoje kompetencje w obszarze płatności rozbudowuje od jakiegoś czasu. Warto wspomnieć, że – jak wynika z portalu Linkedin – pracuje tam m.in. Grzegorz Biskup, który ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży płatniczej. W przeszłości pracował m.in. w Credit Agricole i Banku Millennium, a później współtworzył startup fintechowy Galperin.
Co ciekawe, z usługami płatniczymi w przeszłości eksperymentowały również inne działające w Polsce telekomy. Mowa np. o Orange i T-Mobile, które wraz z bankami oferowały zbliżeniowe płatności mobilne w modelu simcentrycznym. Usługi te nigdy nie spotkały się z dużym zainteresowaniem klientów i szybko zostały wyparte przez nowocześniejsze płatności HCE, a później Apple Pay oraz Google Pay. Na świecie niektóre projekty płatnicze z udziałem operatorów telekomunikacyjnych mogą pochwalić się sukcesem, o czym możecie przeczytać w tekście W Polsce się nie sprawdził, ale w rejonie Zatoki Perskiej jest jednorożcem. Oto STC Pay, cyfrowy portfel od telekomu.
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj podmiotu gospodarczego, wprowadzony jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej, co jest kosztowne i skomplikowane. MIP-y mają jednak ograniczenia. Na przykład mogą prowadzić działalność tylko w Polsce, a ich obroty nie mogą przekroczyć 1,5 mln euro miesięcznie.