Do rejestru małych instytucji płatniczych trafiły ostatnio: Oney Services, Actidulo, WSM oraz Partneria
Do rejestru małych instytucji płatniczych trafiły trzy nowe spółki: Oney Services, Actidulo oraz WSM, a w zeszłym tygodniu wpis uzyskała jeszcze Partneria. Tym samym na liście znajduje się już 86 aktywnych podmiotów.
Oney Services to spółka należąca do tej samej grupy co Oney Polska oraz Smartney, które oferują kredyty gotówkowe, ratalne, pożyczki oraz inne formy finansowania. Pod koniec zeszłego roku Smartney ogłosiło, że interesuje się finansowaniem zakupów e-commerce – we współpracy z Blue Media firma przygotowała rozwiązanie Pay Smartney, które umożliwia klientom odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty. Wcześniej firma zaczęła współpracę z PayU, wspólnie z którym oferuje użytkownikom serwisu Otomoto pożyczki na zakup auta.
Z kolei Actidulo oferuje swoim klientom system do zarządzania zajęciami sportowymi. Organizator zajęć może za pomocą serwisu kontaktować się z uczestnikami, informować o planowanych wydarzeniach i aktualnościach, a także czuwać nad płatnościami.
WSM to zaś firma, która działa od 2004 r., a jej podstawową działalnością według KRS jest sprzedaż towarów różnego rodzaju. Co ciekawe, jedną z jej inicjatyw jest założony w 2020 r. serwis naparafie.pl. Umożliwia on wiernym Kościoła Katolickiego przekazywanie datków na rzecz parafii. Darczyńca może zapłacić, korzystając z udostępnionej przez serwis bramki płatniczej imoje, a środki trafią do wybranej przez niego parafii.
Natomiast Partneria to krakowska firma, założona w 2019 r. Pod marką Blockchain Software House świadczy m.in. usługi analizy i konsultingu IT, tworzenie stron i aplikacji mobilnych, usługi programistyczne oraz utrzymania i obsługi produktów.
Aby dostać się do rejestru małych instytucji płatniczych, nie trzeba ubiegać się o licencję, a wystarczy spełnić określone warunki. To łatwiejsze niż zdobycie zezwolenia tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Możliwe jednak, że wkrótce ubieganie się o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych będzie bardziej skomplikowane niż obecnie.
Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którym MIP-y starające się o wpis do rejestru miałyby być zobowiązane do opracowania i przekazywania do KNF informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo projekt zakłada, że hybrydowe małe instytucji płatnicze (czyli firmy oferujące również inne usługi oprócz płatniczych) miałyby przekazywać nadzorcy informacje o branżach, w których działają. W ocenie nadzorcy jest to bowiem jedno z głównych kryteriów oceny ryzyka w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.