Partnerami technologicznymi przy tym projekcie były firmy IBM i Coinfirm, a rozwiązanie powstało w porozumieniu z Ministerstwem Finansów
KIR i PKO BP poinformowały o wdrożeniu kolejnego rozwiązania bazującego na technologii blockchain. Chodzi o system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych, który został uruchomiony w Ministerstwie Finansów oraz PKO w grudniu 2020 r. Partnerami technologicznymi przy tym projekcie były firmy IBM i Coinfirm, a rozwiązanie powstało w porozumieniu z resortem finansów.
W systemie wykorzystano technolgię blockchain Hyperledger Fabric (HLF), która ze względu na swoje zdecentralizowanie, gwarantuje nienaruszalność i niezmienność procesowanych danych dotyczących transakcji na obligacjach oszczędnościowych. Specjalnie stworzona aplikacja umożliwi zaś generowanie raportów bazujących na aktualnych danych. – Lepsze poznanie i zastosowanie technologii blockchain otwiera drogę do szerszego jej wykorzystania w procesie sprzedaży i dystrybucji obligacji skarbowych, ale nie tylko. Uruchomienie w Ministerstwie Finansów innowacyjnego rozwiązania w zakresie pozyskiwania i raportowania danych pozwoli skutecznie wesprzeć proces zarządzania segmentem detalicznych instrumentów skarbowych – wskazuje Karol Czarnecki, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
To już kolejny wspólny projekt KIR-u i PKO, wykorzystujący technologię rejestrów rozproszonych. Wcześniej instytucje opracowały takie narzędzia jak trwały nośnik i trwały nośnik 2.0, przygotowany we współpracy z Hitachi i Operatorem Chmury Krajowej. Z kolei w listopadzie w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o starcie pierwszej w Polsce piaskownicy blockchain, gdzie zarówno startupy, jak i dorosłe firmy mogą testować swoje produkty i usługi, zanim wejdą z nimi na rynek.