Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Cashless Live na temat otwartej bankowości już za nami. Zobaczcie, co się działo

Gośćmi ostatniego programu z cyklu Cashless Live byli Halina Karpińska z Banku Millennium, Jakub Grzechnik z Visy, Wojciech Pantkowski z KIR-u i Jarosław Sygitowicz w Authologic

W miniony piątek w serwisie cashless.pl oraz w mediach społecznościowych mogliście na żywo oglądać piąty odcinek programu Cashless Live, w którym poruszane są najbardziej aktualne i najważniejsze tematy w branży finansowej. Tym razem dyskutowano o otwartej bankowości, która całkiem niedawno obchodziła pierwsze urodziny na polskim rynku. Wśród zaproszonych gości byli znani i cenieni eksperci reprezentujący różne segmenty branży finansowej.

W trakcie dyskusji Halina Karpińska, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Banku Millennium, pochwaliła się, że z oferowanego przez tę instytucję agregatora rachunków (narzędzie umożliwiające zarządzanie kontami z różnych banków w jednym serwisie) korzysta już kilkadziesiąt tysięcy klientów. – Usługa ta została bardzo dobrze przyjęta przez naszych klientów. Uważamy, że liczba korzystających z tego rozwiązania już dziś to dobry wynik i usługi te będziemy starali się rozwijać – powiedziała przedstawicielka Millennium.

Karpińska podkreśliła także, że w przyszłości Millennium będzie wdrażać także inne usługi otwartej bankowości. Jej zdaniem open banking, dzięki dostępowi do danych klientów w innych bankach, pozwala tych klientów lepiej poznać i skierować do nich bardziej spersonalizowaną ofertę.

Przeczytajcie także: Michał Bolesławski z ING na pięciolecie cashless.pl

Natomiast Jakub Grzechnik, odpowiedzialny za rozwój produktów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w Visie, powiedział, że mimo tego że otwarta bankowość w Polsce ma dopiero rok, na tle innych rynków rozwija się bardzo szybko. – Open banking to trend ogólnoświatowy i choć kojarzony jest z Europą, zaczął się dużo wcześniej, m.in. w USA, Azji i Australii. W porównaniu z innymi krajami europejskimi polska branża finansowa szybko adaptuje się do nowej rzeczywistości, a zainteresowanie wdrożeniami usług z tego zakresu jest dużo większe – uważa Jakub Grzechnik.

Zdaniem przedstawiciela Visy reprezentowana przez niego organizacja może pomóc bankom i innym wydawcom jej kart w zaoferowaniu wielu narzędzi wykorzystujących otwartą bankowość. Mowa np. o instrumentach do potwierdzania tożsamości w sieci m.in. przy wykorzystaniu tokenizacji dziś znanej głównie z sektora płatności (rozwiązanie umożliwiające kontekstowe zastąpienie numerów karty innym numerem). – Tak jak można tokenizować płatności, tak można też tokenizować tożsamość – powiedział Jakub Grzechnik.

Z kolei Wojciech Pantkowski, wiceprezes KIR-u, mówił m.in. o dyskusji dotyczącej rozwoju open bankingu, jaka aktualnie toczy się w Europie. – Dyskusja ta idzie w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich koncentruje się wokół tego, co udało się już zrobić, i każe odczekać oraz obserwować sytuację, aby zobaczyć, jakie rezultaty przyniosą wprowadzone zmiany. Druga część dyskusji dotyczy zaś możliwości rozszerzenia tej otwartości na inne segmenty gospodarki, a nie tylko bankowość i płatności – powiedział Wojciech Pantkowski.

Przeczytajcie także: Zobaczcie co się działo podczas ostatniego Cashless Live

Przedstawiciel KIR-u przypomniał, że reprezentowana przez niego firma tworzy hub pomagający wdrażać usługi otwartej bankowości mniejszym bankom, m.in. spółdzielczym. Zapowiedział, że usługi z zakresu open bankingu będą rozwijane, a w najbliższym czasie KIR zaproponuje np. mobilne API, umożliwiające wdrażanie do aplikacji na smartfony podpisu kwalifikowanego.

Wreszcie Jarosław Sygitowicz, współzałożyciel fintechu Authologic, uważa, że w najbliższym czasie open banking będzie w większym stopniu niż dziś umożliwiał wykorzystanie danych bankowych do potwierdzania tożsamości cyfrowej. – Wydaje mi się, że stoimy u progu prawdziwej rewolucji z tym związanej – powiedział przedstawiciel Authologic.

Jego zdaniem też wielu obserwatorów przecenia otwartą bankowość w krótkim terminie, a nie docenia tego, jaki może ona wywołać wpływ na różne, czasem nieoczywiste sfery życia w dłuższej perspektywie, co zobrazował przykładem. – Już dziś oferowane przez nas narzędzie do weryfikacji tożsamości przy wykorzystaniu open bankingu jest używane przez firmę, która umożliwia sprawdzenie osób poszukujących mieszkań do wynajęcia – powiedział Jarosław Sygitowicz.

Cały piąty odcinek programu Cashless Live możecie obejrzeć na kanale cashless.pl na YouTube. Natomiast już na początku listopada kolejny Cashless Live, tym razem poświęcony roli gotówki, płatności bezgotówkowych i bankomatów w erze postpandemicznej. Szczegóły już wkrótce. Zapraszam.

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies