Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma zawierać informacje na temat wszystkich rodzajów polis
Warta, Compensa i Wiener jako pierwsze uzyskały dostęp do Bazy Danych Ubezpieczeniowych prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gromadzone w niej będą informacje na temat wszystkich typów ubezpieczeń – zarówno życiowych, jak i majątkowych.
Dotychczas UFG udostępniał zakładom ubezpieczeń bazę informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, w której znajdują się dane na temat umów OC i AC oraz zgłaszanych z nich szkód. Dzięki temu instytucje są w stanie poznać historię szkodową klienta i adekwatniej szacować ryzyko podczas zawierania umowy ubezpieczenia nawet z właścicielami pojazdów, którzy dotychczas korzystali z usług innych zakładów. Wraz z uruchomieniem Bazy Danych Ubezpieczeniowych rynek zyskuje dostęp do informacji na temat pozostałych typów polis, co otwiera znacznie szersze możliwości analizy zawieranych umów, zgłaszanych szkód i roszczeń oraz wypłat odszkodowań i świadczeń.
Dostęp do danych zawartych w BDU pozwoli lepiej szacować ryzyko ubezpieczeniowe, a także przeciwdziałać wyłudzeniom. Instytucje uzyskają wiedzę na temat wielokrotnego ubezpieczenia tego samego przedmiotu oraz o wykrytych anomaliach w odniesieniu do danego przypadku. Będzie można sprawdzić np. liczbę żądań wypłaty za ten sam incydent, a także przeprowadzić analizy powiązań między podejrzanymi zdarzeniami i ich uczestnikami. Korzystanie z bazy będzie się opierało na zasadzie wzajemności – ubezpieczyciele przystępujący do bazy zyskają dostęp do zawartych w niej danych w takim stopniu, w jakim sami będą ją zasilać.
Oficjalny start BDU był poprzedzony programem pilotażowym, w ramach którego siedmiu ubezpieczycieli udostępniło informacje na temat ponad 11,5 mln polis oraz 1,3 mln szkód. Po pełnym zasileniu bazy skala zawartych w niej danych będzie wielokrotnie większa.