Pierwsza taka placówka Aliora działa w Warszawie. Druga jeszcze w styczniu zostanie uruchomiona w Trójmieście
Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej władze Aliora zaprezentowały działający od kilku dni pierwszy oddział banku w zupełnie nowym formacie. Jeszcze w styczniu bank otworzy drugą taką placówkę w Gdańsku. Docelowo ma tak wyglądać cała siec stacjonarna Aliora licząca obecnie ok. 800 oddziałów własnych i franczyzowych.
Nowy oddział jest bezgotówkowy. To znaczy, że nie znajdziecie tu tradycyjnej lady z kasjerami, u których można na przykład wpłacić pieniądze. Obsługa transakcji pieniężnych została przeniesiona do strefy automatycznej z bankomatem i wpłatomatem. Natomiast pracownicy nowego oddziału Aliora mają skupiać się na sprzedaży produktów i pomocy klientom w załatwianiu ich spraw. Mają też uczyć korzystania z nowoczesnych narzędzi cyfrowych oferowanych przez bank, takich jak np. aplikacja mobilna.
Uruchomiona właśnie przez Aliora placówka charakteryzuje się podziałem na kilka stref. Oprócz wspomnianej przeze mnie strefy automatycznej i cyfrowej, gdzie na tabletach czy smartfonach można uczyć się korzystania z narzędzi online, jest też niewielka kuchnia z ekspresem do kawy, kilka stanowisk do obsługi oraz pomieszczenia do indywidualnych spotkań doradców bankowych z klientami. Przedstawiciele banku deklarują, że większość materiałów użytych do modernizacji i wyposażenia placówki to lokalne produkty pochodzące z recyklingu.
Alior nie jest pierwszym bankiem na polskim rynku, który wprowadza nową formułę oddziałów. Wcześniej zrobiły tak m.in. BNP Paribas, Santander czy Idea. Alior jednak poszedł inną drogą niż konkurencja, która łączy placówkę bankową z kawiarnią czy przestrzenią coworkingową. Nowy oddział Aliora ma więc wyglądać nowocześnie, ale ma też pozostać tradycyjnym oddziałem, gdzie idzie się przede wszystkim po to, aby załatwić sprawy finansowe.