Obie instytucje podpisały dziś porozumienie na temat współpracy w obszarze nowych technologii
KIR oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podpisały dziś porozumienie o strategicznej współpracy, która "dotyczyć będzie rozwoju polskiej infrastruktury fintech oraz wspierania innowacji na rynku finansowym". – W ramach środowiska określanego jako sandbox, KIR i Urząd KNF będą m.in. realizować projekty dotyczące wykorzystania technologii rejestrów rozproszonych (blockchain) – stwierdziły instytucje we wspólnym oświadczeniu.
Według tej umowy KIR udostępni własną platformę blockchain, zintegrowaną z węzłem Hyperledger (do tworzenia blockchainowych projektów w bezpiecznym środowisku) w KNF. Oba podmioty deklarują także współpracę przy tworzeniu rozwiązań dla firm z rynku płatniczego i finansowego, pomagających spełnić im wymogi regulacyjne m.in. dotyczące RODO i przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Przypomnę, że ogłoszone dziś porozumienie poprzedziło zawieszenie prac nad tzw. wirtualną piaskownicą regulacyjną dla fintechów, która była koronnym projektem poprzedniego szefostwa KNF. Kilka dni temu okazało się, że zniknie też uruchomiona jesienią ubiegłego roku przez KNF witryna internetowa Fintech Hub, która miał być centrum wiedzy o fintechach i dla fintechów w Polsce. Więcej na ten temat możecie przeczytać w Cashless tutaj.
Natomiast platforma wykorzystująca blockchain i opracowana m.in. przez KIR znalazła już zastosowanie komercyjne na polskim rynku. Dwa banki, a więc PKO i BNP Paribas użyły jej do rozwiązania problemu tzw. cyfrowego, trwałego nośnika.