Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Czy bankom uda się wygrać PSD II dla siebie? Zapraszam na czwartą edycję Cashless Breakfast

Wydarzenie odbędzie się już 17 września w Warszawie

Kilka dni po wejściu przepisów wprowadzających w życie ideę otwartej bankowości, w warszawskim Hotelu Bristol odbędzie się czwarta edycja wydarzenia Cashless Breakfast. Zaproszeni przez Cashless eksperci i goście reprezentujący różne instytucje z branży finansowej podzielą się pierwszymi doświadczeniami z funkcjonowania w środowisku open banking. Postarają się też odpowiedzieć na kilka ważnych pytań związanych z przepisami wprowadzonymi przez PSD II.

Przeczytajcie także: Zwolnienie z opcji fallback najwcześniej w połowie września

To co w tym momencie wydaje mi się najbardziej interesujące w związku z wejściem w życie koncepcji otwartej bankowości, dotyczy tego, czy bankom uda się wygrać PSD II dla siebie. Wiadomo, że dyrektywa powstawała po to, by wywołać wzrost konkurencji na rynku usług finansowych. W zamierzeniach pomysłodawców open bankingu fintechy, dzięki ułatwionemu dostępowi do danych klientów na rachunkach bankowych, miały zaoferować wiele nowych usług i stać się realną konkurencją dla banków.

Ale wiele instytucji finansowych działających na polskim rynku niemal od początku dyskusji o otwartej bankowości i PSD II przyjęło pozycję ofensywną w stosunku do tych przepisów. Oznacza to, że nie zamierzają biernie przyglądać się, jak fintechy zabierają im klientów, tylko chcą wykorzystać PSD II dla zaoferowania nowych i lepszych usług, nieraz przy współpracy z fintechami, i zdobycia nowych klientów, często kosztem innych graczy bankowych. Liczę na to, że goście Cashless Breakfast będą w stanie powiedzieć, czy bankom z Polski ten fortel może się udać.

Przeczytajcie także: Trzeci bank ze zgodą na bycie TPP

Tymczasem pierwsze banki chwalą się, że dostały już zgody Komisji Nadzoru Finansowego na działanie w charakterze TPP, czyli tzw. podmiotu trzeciego, który może mieć dostęp do danych o rachunkach klientów w innych bankach. To otwiera pole do agregacji kont w różnych instytucjach w serwisie jednego banku. Z kolei KNF poinformował niedawno, że zwolnienie z tzw. opcji fallback (konieczność udostępniania fintechom interfejsu klienckiego czego banki chcą z reguły uniknąć) może nastąpić dopiero w połowie września, a więc po dniu wejścia w życie przepisów otwierających bankowość.

Ciekawią mnie także pierwsze doświadczenia organizacji płatniczych, wydawców kart, sklepów internetowych i innych akceptantów płatności bezgotówkowych z tzw. silnym uwierzytelnieniem. Rozwiązanie sprowadza się do konieczności autoryzacji transakcji w niektórych przypadkach przynajmniej dwoma różnymi metodami. Interesujące jest też kiedy pierwsze fintechy uzyskają możliwość dostępu do rachunków swoich klientów w bankach i zaoferują nowe usługi. A to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszone zostaną podczas zbliżającego się Cashless Breakfast – Open Banking w praktyce. Zapraszam.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies