Wydarzenie odbędzie się już 17 września w Warszawie
Kilka dni po wejściu przepisów wprowadzających w życie ideę otwartej bankowości, w warszawskim Hotelu Bristol odbędzie się czwarta edycja wydarzenia Cashless Breakfast. Zaproszeni przez Cashless eksperci i goście reprezentujący różne instytucje z branży finansowej podzielą się pierwszymi doświadczeniami z funkcjonowania w środowisku open banking. Postarają się też odpowiedzieć na kilka ważnych pytań związanych z przepisami wprowadzonymi przez PSD II.
To co w tym momencie wydaje mi się najbardziej interesujące w związku z wejściem w życie koncepcji otwartej bankowości, dotyczy tego, czy bankom uda się wygrać PSD II dla siebie. Wiadomo, że dyrektywa powstawała po to, by wywołać wzrost konkurencji na rynku usług finansowych. W zamierzeniach pomysłodawców open bankingu fintechy, dzięki ułatwionemu dostępowi do danych klientów na rachunkach bankowych, miały zaoferować wiele nowych usług i stać się realną konkurencją dla banków.
Ale wiele instytucji finansowych działających na polskim rynku niemal od początku dyskusji o otwartej bankowości i PSD II przyjęło pozycję ofensywną w stosunku do tych przepisów. Oznacza to, że nie zamierzają biernie przyglądać się, jak fintechy zabierają im klientów, tylko chcą wykorzystać PSD II dla zaoferowania nowych i lepszych usług, nieraz przy współpracy z fintechami, i zdobycia nowych klientów, często kosztem innych graczy bankowych. Liczę na to, że goście Cashless Breakfast będą w stanie powiedzieć, czy bankom z Polski ten fortel może się udać.
Tymczasem pierwsze banki chwalą się, że dostały już zgody Komisji Nadzoru Finansowego na działanie w charakterze TPP, czyli tzw. podmiotu trzeciego, który może mieć dostęp do danych o rachunkach klientów w innych bankach. To otwiera pole do agregacji kont w różnych instytucjach w serwisie jednego banku. Z kolei KNF poinformował niedawno, że zwolnienie z tzw. opcji fallback (konieczność udostępniania fintechom interfejsu klienckiego czego banki chcą z reguły uniknąć) może nastąpić dopiero w połowie września, a więc po dniu wejścia w życie przepisów otwierających bankowość.
Ciekawią mnie także pierwsze doświadczenia organizacji płatniczych, wydawców kart, sklepów internetowych i innych akceptantów płatności bezgotówkowych z tzw. silnym uwierzytelnieniem. Rozwiązanie sprowadza się do konieczności autoryzacji transakcji w niektórych przypadkach przynajmniej dwoma różnymi metodami. Interesujące jest też kiedy pierwsze fintechy uzyskają możliwość dostępu do rachunków swoich klientów w bankach i zaoferują nowe usługi. A to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszone zostaną podczas zbliżającego się Cashless Breakfast – Open Banking w praktyce. Zapraszam.