Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Finansowe plany na 2025 rok: 51 proc. Polaków chce więcej oszczędzać, z płatności odroczonych skorzysta jedynie 0,7 proc. rodaków

W 2025 r. na realizację inwestycji i innych planów pieniądze planuje pożyczyć ok. 20 proc. Polaków - wynika z badań Providenta

Provident zaprezentował najnowsze wyniki swojego cyklicznego badania – Barometr Providenta. Tym razem poświęcone było planom finansowym naszych rodaków na 2025 rok. Co ciekawe, wynika z niego, że aż 51 proc. Polaków planuje w tym roku oszczędzać więcej niż w minionych 12 miesiącach. Zdecydowana większość nie zamierza się zadłużać, a swoje zwiększone wydatki realizować będzie głównie z wcześniej odłożonych pieniędzy – tak wskazało ponad 45 proc. respondentów. Z bieżących przychodów pokryje je ponad 24 proc. ankietowanych.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie na Cashless Pay 2024

Jeżeli zaś chodzi o zadłużanie się, to na taki krok planuje zdecydować się w tym roku niecałe 20 proc. respondentów. Z tego najwięcej osób pójdzie po pieniądze do banku. Taki zamiar wskazało 8,4 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 7,4 proc., zdecyduje się na zakup produktów w systemie ratalnym. Natomiast 3,3 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć skorzystania z usług firm pożyczkowych. Jedynie 0,7 proc., a więc mniej niż co setny uczestnik sondażu Providenta, wskazał, że w 2025 r. skorzysta z płatności odroczonych (buy now, pay later, BNPL).

Przeczytajcie także: Provident złapał wiatr w żagle

– Jak wynika z pierwszego opublikowanego w tym roku Barometru Providenta, niemal połowa Polaków z wyprzedzeniem zastanawia się, jakie największe wydatki czekają ich w 2025 roku. Są to zwłaszcza osoby w wieku 25-34 lat – aż 60,2 proc. z nich przemyślało już główne pozycje przyszłorocznego budżetu – komentuje Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Providenta. Jednocześnie dodała, że Polacy na 2025 r. spoglądają dość sceptycznie. – Ponad połowa ankietowanych nie przewiduje poprawy swojej sytuacji materialnej w 2025 r. Na lepszą sytuację finansowej liczy 30,7 proc. osób, podczas gdy w zeszłorocznej edycji badania odsetek ten wyniósł 42 proc. – mówi Karolina Łuczak.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies