Inwestor w spółce – bank JP Morgan, pozwał większościowego udziałowca i domaga się od niego kwoty prawie miliarda dolarów
Reuters podał wczoraj, że notowany na Wall Street bank JP Morgan złożył w sądzie w Atenach dwa pozwy przeciwko spółce Werealize, domagając się od niej ok. 944 mln dolarów. Bank zarzuca jej bezprawne działania skutkujące spadkiem wartości udziałów, które JP Morgan nabył w 2022 r. Werealize, której właścicielem jest założyciel Viva Wallet Haris Karonis, posiada 51,49 proc. udziałów w działającym międzynarodowo greckim fintechu.
W przesłanym Reutersowi oświadczeniu Karonis potwierdził otrzymanie pozwów, ale nie podał żadnych dotyczących ich szczegółów. Stwierdził jedynie, że są one kolejnym działaniem podjętym przez JP Morgan, którego celem jest dalsze obniżenie wartości Viva Wallet oraz uniemożliwienie fintechowi wejścia na rynek amerykański.
Jak wspomniałem amerykański bank zainwestował w Viva Wallet w 2022 r., płacąc 800 mln dolarów za 48,5 proc. udziałów. Kością niezgody zdaje się być zapis w umowie między udziałowcami, że Werealize nie może odrzucić żadnej oferty przejęcia pełnej kontroli nad Viva Wallet, jeżeli jej wartość do 30 lipca 2025 r. nie będzie przekraczać ok. 5,4 mld dolarów.
Na początku ubiegłego roku Haris Karonis złożył pozew w sądzie w Wielkiej Brytanii, zarzucając JP Morgan blokowanie rozwoju i niedopuszczenie do dalszej ekspansji zagranicznej fintechu. W kontrpozwie Amerykanie argumentowali, że wycena spółki spadła, bo zmieniła się sytuacja rynkowa. W czerwcu 2024 r. sąd uwzględnił część argumentów obu stron i uznał, że wycena powinna obejmować m.in. plany ekspansji, w tym zamiar wejścia na rynek amerykański. Obie strony taką decyzję sądu przyjęły z zadowoleniem, co obserwatorzy odczytali jako sygnał możliwości osiągnięcia kompromisu. Po kolejnym pozwie JP Morgan wydaje się, że jest to już mniej prawdopodobne.