Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Billon wreszcie wystartował

Czy polski wynalazek może stać się realną konkurencją dla rozwiązań płatniczych proponowanych przez globalne firmy?

Uruchomiona właśnie usługa z formalnego punktu widzenia to pilot, ale może w nim wziąć udział każdy zainteresowany wypróbowaniem nowego pomysłu na płatności mobilne. Zamiany realnych pieniędzy na ich cyfrowy odpowiednik można dokonać poprzez wykonanie przelewu na indywidualny numer rachunku przypisany do użytkownika i wskazany np. przez aplikację mobilną. Może to zrobić każdy, kto zarejestruje się np. przez apkę. Konta wszystkich potencjalnych klientów prowadzone są przez współpracujący z Billonem Plus Bank.

Już w najbliższy wtorek firma zaczyna pierwsze akcje promujące pilotaż. Billonem będzie można zapłacić za artykuły ze strony Newsweeka, publikowane za paywallem. Z kolei portal WP.pl ma umożliwić w ten sposób wyłączenie reklam w skrzynce pocztowej. Natomiast na początku października dzięki Billonowi będzie można kupić audiobook na jednym z najpopularniejszych polskich profili na Instagramie, czyli na profilu Suchar Codzienny.

Przeczytajcie także: Blik wreszcie w bankomatach Planet Cash

Spytacie może, czym jest Billon. Pisałem o nim kilka miesięcy temu, gdy wydawało się, że lada moment instrument zadebiutuje na rynku. Wtedy nie udało się, bo na przeszkodzie stanęły tzw. czynniki zewnętrzne. Tekst na temat Billonu w miarę szczegółowo wyjaśniający czym jest znajdziecie tutaj.

Tu tylko w skrócie napiszę, że Billon jest cyfrowym odpowiednikiem gotówki, podobnie jak cyfrowym odpowiednikiem listu jest e-mail. Instalujecie odpowiednią aplikację na smartfonie lub komputerze, przelewacie na wskazane konto pieniądze, które są zamieniane na pieniądze elektroniczne, i płacicie nimi wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe. Inicjacja transakcji odbywać się może np. poprzez stuknięcie telefonem o telefon odbiorcy płatności albo poprzez podanie sprzedawcy swojego loginu.

Przeczytajcie także: Getin szybko poprawił swoją aplikację do HCE

Płatność odbywa się jednym dotknięciem wyświetlacza smartfona i jest natychmiastowa oraz bezkosztowa. Niewielkie prowizje pojawiają się dopiero przy zamianie gotówki cyfrowej na prawdziwą. Przy okazji warto dodać, że aby korzystać z Billona, nie trzeba mieć konta w banku. Wpłaty na rachunek do zamian gotówki na Billon można dokonać przekazem pocztowym lub w jednym ze sklepów, współpracujących z firmą, np. w punktach Lotto.

Billon może mieć bardzo wiele zastosowań, a ich liczba zależy jedynie od wyobraźni. Barierą w jego rozwoju będzie na pewno konkurencja w postaci wielu innych instrumentów służących do płatności w internecie czy środowisku m-commerce. Pomóc mu może zdecydowane stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego przeciwko kartom przedpłaconym, oferowanym przez polskie banki. Billon może zająć ich miejsce.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies