Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania licencji spółce Sky Cash i stwierdziła wygaśnięcie zezwolenia na działalność firmy Masspay
Na ostatnim posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zgody na prowadzenie działalności w zakresie krajowej instytucji płatniczej spółce Sky Cash Poland. Firma oferuje aplikację płatniczą, dzięki której stała się liderem polskiego rynku zdalnych płatności mobilnych. Za jej pomocą można np. zapłacić za parking lub kupić bilet komunikacji miejskiej. Spółka, aby prowadzić taką działalność, nie potrzebuje zezwolenia nadzoru. Zamierza jednak zaistnieć na rynkach zagranicznych, do czego zezwolenie KNF może być przydatne. – Odwołamy się od decyzji komisji i mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku spełnimy wszystkie wymogi nadzorcy, co pozwoli mu wydać zgodę – powiedział serwisowi Cashless Tomasz Krajewski, prezes Sky Cash.
Oficjalnie komunikat KNF głosi, że Sky Cash nie dostała zgody ze względu na niespełnienie wymogów zawartych w ustawie o usługach płatniczych. Z naszych informacji wynika, że komisji nie podoba się, iż spółka wciąż nie może pochwalić się dodatnim wynikiem finansowym.
W podobnej sytuacji co Sky Cash jest jej największy konkurent – spółka mPay, której KNF już ponad rok temu odmówiła przyznania licencji. Od tego czasu trwa podstępowanie odwoławcze. W międzyczasie firma została jednak przejęta przez Grupę Lew, która licencją dysponuje.
Odmowa wydania zgody dla Sky Cash zbiegła się w czasie z wygaśnięciem licencji innego podmiotu z obszaru płatności mobilnych - Masspay. Firma ta dostała zezwolenie KNF we wrześniu 2013 r. Jak dotąd jednak nie rozpoczęła działalności w zakresie usług płatniczych, co stało się podstawą wygaśnięcia zgody nadzoru w tej sprawie.
Według zwolenników spiskowej teorii dziejów to nie przypadek, że komunikaty w sprawie Sky Cash i Masspay zostały opublikowane akurat teraz, gdy wystartował Blik. To system płatności mobilnych dostarczany przez PSP, czyli spółkę założoną przez sześć dużych polskich banków. Wedle tej teorii decyzje KNF-u mają być sygnałem dla rynku, że w segmencie płatności na wsparcie nadzoru mogą liczyć przede wszystkim rozwiązania firmowane przez sektor bankowy.