Dokładnie 18 kwietnia 1994 r. ruszył "elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych"
Uruchomienie systemu Elixir uważane jest za początek nowej ery w polskiej bankowości. Był to pierwszy krok do rozwoju nowoczesnych usług bankowych i punkt startowy rewolucji cyfrowej w płatnościach w kraju. Wcześniej, przed datą pierwszej sesji rozliczeniowej, wymiana zleceń płatniczych pomiędzy bankami odbywała się w postaci papierowej, a dokumenty były transportowane specjalną pocztą kurierską.
Obsługujący Elixira KIR właśnie podsumował mijające ćwierć wieku funkcjonowania systemu. W tym czasie przetworzył on ponad 22,3 mld transakcji. Łączna wartość tych operacji przekroczyła 72,2 bln złotych – to o 8,2 bln złotych, więcej niż nominalne PKB całej Unii Europejskiej w 2017 r. W październiku 2018 r. system przetworzył rekordową wartość transakcji w jednym miesiącu kalendarzowym – niemal 490 mld złotych – to ok. 74 mld złotych więcej niż wydatki w budżecie Polski planowane na 2019 r.
Ubiegły rok był rekordowy w działaniu systemu Elixir – zrealizowano w nim ponad 1,8 mld transakcji. Oznacza to, że w 2018 r. na każdego dorosłego Polaka przypadło około 80 przelewów. Łączna kwota transakcji wyniosła w tym okresie 5,3 bln złotych. Rekordowym dniem pod względem dziennej wartości transakcji był 21 grudnia 2018 r. – tego dnia ich wartość wyniosła ponad 34 mld zł.
W systemie Elixir rozliczenia odbywają się w dni robocze, w ramach trzech sesji, podczas których banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach. Rozliczenia oraz informacje przetwarzane w systemie są szyfrowane elektronicznym podpisem Szafir, co zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa przesyłanych danych zawartych w komunikatach. Uzupełnieniem systemu jest Express Elixir umożliwiający płatności natychmiastowe, który został uruchomiony przez KIR w czerwcu 2012 r.